Co się dzieje w Karakorum? – Robert Gwiazdowski

Aktualizacja: 2011-01-27 12:10 pm

Na klimacie znam się jeszcze mniej niż na polityce, ale dużo czytam – w odróżnieniu od czytania o polityce.  I tak, a propos poprzedniego wpisu o CO2, przeczytałem właśnie, że z tym topieniem lodowców to mogą niektórzy być w tak zwanym „mylnym błędzie” – zakładając oczywiście, że ich histeria klimatyczna jesz szczera, a nie udawana w celach zarobkowych – podobnie jak niektórych zwolenników OFE.

Sciencenews.org informuje, że z badań Dirka Scherlera z University of Potsdam wynika, że stan znacznej części lodowców w Karakorum jest stabilny. A dzięki pokrywającej je warstwie skalnego gruzu – tworzącego rodzaj izolacji – lodowa pokrywa się tam nawet powiększa. [link]

Ciekawe jak to skomentują naukowcy z IPCC (Międzynarodowy Zespól do spraw Zmian Klimatu), którzy w 2007 roku ogłosili, że istnieje bardzo duże ryzyko zniknięcia himalajskich lodowców do roku 2035?

Owszem, wiele lodowców pozbawionych skał topnieje, ale… to sadza i dymy osadzające się na nich powoduje ich zaczernienie, które wpływa na topienie w znacznie większym stopniu niż globalne ocieplenie, o czym wie każdy, kto się położy na słońcu na czarnym ręczniku.

I jak oglądam te zdjęcia satelitarne, na których wyraźnie widać że lodu w Karakorum jest więcej niż było, a mniej jest go tam, gdzie jest mniej „bieli w bieli” to przychodzą mi myśli, że to  globalne ocieplenie, to globalna ściema.

Robert Gwiazdowski

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=31373 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]