RPA: Próby uzyskania nakazu aresztowania Tzipi Livni

Aktualizacja: 2011-01-17 11:31 am

Była izraelska minister spraw zagranicznych – Tzipi Livni – może stanąć w obliczu nakazu aresztowania w Republice Południowej Afryki, ze względu na rolę jaką odegrała w trzytygodniowej wojnie w Gazie na przełomie 2008 i 2009 roku. O wydanie nakazu aresztowania starają się Media Review Network oraz Palestine Solidarity Alliance, przed przyszłotygodniową wizytą Livni w tym kraju.

Południowoafrykańskie grupy chcą aresztowania Livni za udział w ofensywie przeciwko Gazie, w której śmierć poniosło 1400 Palestyńczyków. Wkrótce po zakończeniu izraelskiej operacji pojawiły się oskarżenia obciążające siły zbrojne Izraela (IDF) o zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości.

„- Zostaliśmy poinformowani, że Livni została zaproszona do RPA, dlatego poleciliśmy naszemu zespołowi prawnemu przedsięwzięcie wszystkich koniecznych działań zmierzających do wydania nakazu aresztowania. Nasza decyzja opiera się na fakcie, że RPA jest sygnatariuszem Statutu Rzymskiego, który obliguje wszystkie kraje członkowskie do wywiązywania się z odpowiedzialność w ściganiu zbrodniarzy wojennych. ” – powiedział szef MRN Iqbal Jassat.

Livni została zaproszona do RPA przez tamtejszą społeczność żydowską, ma ona uczestniczyć w spotkaniach i przemówieniach w Cape Town i Johannesburgu.

Południowa Afryka jest miejscem urodzenia prokuratora Richarda Goldstone’a, który stał na czele ONZ-owskiej komisji badającej zbrodnie popełnione podczas izraelskiej operacji Płynny Ołów w Gazie. Liczący 575 stron raport Goldstone’a naświetlił zbrodnie Izraela przeciwko ludności cywilnej Gazy. Raport oskarża armię izraelską o ataki na miejsca, o których wiadomo było, że znajdują się w nich cywile, używanie Palestyńczyków jako żywych tarcz, oraz strzelanie do uciekających cywilów wymachujących białymi flagami.

W grudniu 2009 roku Tzipi Livni została zmuszona do odwołania wizyty na żydowskiej konferencji w Londynie, po tym jak brytyjski sąd wydał nakaz jej aresztowania.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=30718 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]