Wysadzono pomnik Stalina w Zaporożu

Aktualizacja: 2011-01-2 4:07 pm

W sylwestrową noc, ok. 23.30, nieznani sprawcy wysadzili w powietrze pomnik Stalina w Zaporożu, stojący przed siedzibą lokalnego oddziału Komunistycznej Partii Ukrainy.

Według milicji, niezidentyfikowana dotąd osoba przeszła przez płot i powiesiła na pomniku torbę, w której znajdował się materiał wybuchowy. Wskutek wybuchu ucierpiał nie tylko sam pomnik, ale także siedziba partii komunistycznej, w której m.in. zniszczone zostały szyby.

– Eksplozja była na tyle silna, że gdyby miała miejsce w innym czasie, gdy na ulicy byli ludzie, mielibyśmy ofiary – powiedział lider zaporoskich komunistów Ołeksij Baburin.

2,5 metrowy pomnik komunistycznego zbrodniarza odsłonięto w maju 2010 roku. Od samego początku budził olbrzymie kontrowersje. Według agencji Reutera na liście podejrzanych o zniszczenie monumentu są członkowie „Swobody”. Partia poinformowała, że 1 stycznia w związku z tą sprawą zatrzymano przewodniczącego ugrupowania w Zaporożu oraz jego zastępcę.

Komuniści już zapowiedzieli, że pomnik zostanie odbudowany. “Stalin żył, Stalin żyje, Stalin będzie żyć, w tym i w formie pomnika” – oświadczył Ołeksij Baburin.

tr/Kresy.pl

Wysadzono pomnik Stalina w Zaporożu

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=29932 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]