Sprawiedliwość po rosyjsku: „podarunek” dla katolików z Kaliningradu

Aktualizacja: 2010-12-27 4:33 pm

Budynek katolickiego kościoła pod wezwaniem Świętej Rodziny w Kaliningradzie definitywnie został przekazany w ręce rosyjskiego prawosławia. Wcześniej istniały jeszcze nadzieje na zwrot kościoła, ale po decyzji dumy okręgowej i ostatecznym przekazaniu go prawosławnym wszystko – jak się wyraził proboszcz tamtejszej parafii – „pozostaje w rękach Boga”.

Ks. Aleksander Krewski wyraził żal z powodu dwudziestoletnich, nieudanych starań o odzyskanie kościoła. Urzędniczka administracji kaliningradzkiej Irina Moriewa oznajmiła, że „oddanie kościoła prawosławnym jest w pełni sprawiedliwe”. Na pytanie, dlaczego należy oddawać prawosławnym własność protestancką i katolicką, skonfiskowaną przez władze sowieckie, odpowiedziała dziennikarzom: „Nie jesteście Rosjanami – nie zrozumiecie tego”.

Ks. Krewski przypomniał, że kościół Świętej Rodziny został zbudowany przez katolików sto lat temu. Wspólnota parafialna spotyka się w tymczasowym drewnianym baraku niezbyt nadającym się do stałego sprawowania liturgii. Kilka razy, np. w roku 2000, parafianie mieli okazję sprawować liturgię w kościele Świętej Rodziny zajmowanym przez filharmonię, który całkowicie zapełnili. Dlatego według ks. Krewskiego zwrot kościoła wydawał się konieczny i nieunikniony. Niestety również w tym roku katolicy z parafii Świętej Rodziny w Kaliningradzie Pasterkę przeżywali w warunkach tymczasowych.

W. Raiter, Moskwa

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Za: Radio Watykańskie -- [Org. tytuł: « Rosja: „podarunek” dla katolików z Kaliningradu»]
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=29755 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]