Ekwador uznaje Państwo Palestyńskie w granicach z 1967 r.

Aktualizacja: 2010-12-26 8:46 pm

Prezydent Rafael Correa podpisał w piątek “oficjalne uznanie Palestyny przez ekwadorski rząd za wolne i niepodległe państwo w granicach z 1967 r.”, powiedział według AFP w oświadczeniu Minister Spraw Zagranicznych Ekwadoru.

Oświadczenie stwierdzało, że decyzja uznania Państwa Palestyńskiego przez Ekwador “nadaje ważność uzasadnionemu i słusznemu pragnieniu narodu palestyńskiego posiadania wolnego i niepodległego państwa” i że przyczyni się do pokojowej koegzystencji na Bliskim Wschodzie.

Wzmianka o granicy odnosi się do granic, które istniały, zanim Izrael opanował Jerozolimę Wschodnią, Zachodni Brzeg i Strefę Gazy w wojnie sześciodniowej 1967 roku.

Wcześniej tego miesiąca Brazylia, Argentyna, Boliwia i Urugwaj uznały Palestynę za niepodległe państwo.

Ich posunięcie pociągnęło za sobą ostre potępienie przez Izrael i sprzeciw amerykańskiej Izby Reprezentantów.

Izba 15 grudnia jednomyślnie przyjęła rezolucję sprzeciwiającą się jednostronnej deklaracji Państwa Palestyńskiego.

Rezolucja nawoływała Biały Dom do “odmowy uznania jakiegokolwiek jednostronnie zadeklarowanego Palestyńskiego Państwa i zawetowania jakiejkolwiek rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ dotyczącej ustanowienia i uznania Palestyńskiego Państwa poza porozumieniem wynegocjowanym przez obie strony”.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=29716 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]