- Bibula – pismo niezalezne - http://www.bibula.com -

Święto łyżwiarki?

Polskie instytucje zaczynają się już wstydzić Bożego Narodzenia. I dlatego ambasada RP w Wielkiej Brytanii wysyła kartki świąteczne bez jakiegokolwiek odniesienia do symboliki religijnej czy choćby świeckiej Bożego Narodzenia. Zamiast Jezusa, choinki czy choćby bombek na polskich kartkach jest… łyżwiarka w stroju z Cepelii.

Fot. za: “Rzeczpospolita”

Pracownicy ambasady tłumaczyli dziennikarzom „Rzeczpospolitej”, że w ten sposób chcieli uszanować uczucia osób innych narodowości czy wyznań, do których wysłali życzenia. Pytanie tylko, dlaczego w takim razie taką właśnie kartkę otrzymał również rysownik „Rzeczpospolitej” Andrzej Krauze?

Trudno nie postawić też pytania o to, po co wysyłać kartkę na religijne święta, bez jakiegokolwiek przypomnienia, że święta są właśnie religijne? Obchodzenie Bożego Narodzenia bez Bożego Narodzenia porównać można jedynie do picia wódki bezalkoholowej, czyli do czynności całkowicie pozbawionej sensu.

A tak swoją drogą, to myślałem, że nie da się przebić życzeń, jakie złożył dziennikarzom kiedyś pewien prezes PAP (z lewicowego nadania). Po długiej przemowie zorientował się on, że trzeba by wymienić nazwę świąt, z okazji, których życzenia padają. Ale Boże Narodzenie nie mogło mu przejść przez usta. Długo się więc zastanawiał, aż w końcu wydukał, że życzy tego wszystkiego na święta bombki i choinki… Teraz polska dyplomacja poszła o krok dalej i składa nam życzenia na święta łyżwiarki.

Tomasz P. Terlikowski

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]