Kaczyński: mniejszość litewska ma swoje szkoły, Polacy na Litwie też powinni

Aktualizacja: 2010-12-16 10:45 pm

Mniejszość litewska w Polsce ma swoje szkoły, Polacy na Litwie też powinni – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Odniósł się w ten sposób do nowelizacji ustawy o oświacie, uderzającej w szkolnictwo mniejszości narodowych na Litwie, w tym szkolnictwo polskie.

Nowelizacja miała być w czwartek głosowana przez litewski Sejm. Jednak ostatecznie projekt został wycofany z porządku dziennego.

Prezes PiS, pytany wczy polski rząd robi wystarczająco dużo ws. Polaków mieszkających na Litwie i polskiego szkolnictwa w tym kraju, powiedział: „Trzeba tutaj bardzo zdecydowanie działać. My jesteśmy za tym, by polski Sejmu podjął odpowiednią uchwałę, zwrócił się do parlamentu litewskiego w tej kwestii. To są rzeczy niedopuszczalne w relacjach między naszymi państwami i w Unii Europejskiej”.

Kaczyński, pytany, czy PiS przygotuje własny projekt uchwały w tej sprawie, powiedział: „Myśmy złożyli taki wniosek”.

Według prezesa PiS, niestety prawa mniejszości narodowych w Unii Europejskiej nie są „dostatecznie jasno postawione”. „Życzylibyśmy sobie tutaj bardziej jednoznacznych regulacji, ale niemniej są. I w związku z tym powinniśmy wykorzystywać ten argument, ale także argument odnoszący się do naszych starań wieloletnich o dobre stosunki z Litwą” – podkreślił Kaczyński w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie.

„Mamy tutaj wszelkie argumenty i natury moralnej, i natury politycznej, i natury historycznej, które nakazywałyby Litwinom przestrzegać tych zasad, których my przestrzegamy wobec przecież nieporównanie mniejszej mniejszości litewskiej – oni mają swoje szkoły i Polacy też powinni mieć, oni mogą pisać swoje nazwiska tak, jak uważają za stosowne, i Polacy też powinni mieć tego rodzaju prawo” – zaznaczył.

Według Kaczyńskiego, „Polacy powinni być traktowani na Litwie jak pełnoprawni obywatele innej narodowości, bo są innej narodowości – nie są Litwinami i nie ma żadnych powodów, żeby ich zmuszać do tego siłą, by stawali się Litwinami”.

PAP

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=29398 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]