Litewski Sejm zlikwiduje 60 polskich szkół

Aktualizacja: 2010-12-15 11:21 pm

Na wniosek 50 posłów litewski parlament przyspieszył ostateczne głosowanie w sprawie nowelizacji ustawy o oświacie, która pogarsza sytuację mniejszości narodowych. W środę Zarząd Sejmu zadecydował, że głosowanie odbędzie się w czwartek.

Wniosek o postawienie nowelizacji ustawy o oświacie na porządku dziennym podpisali przede wszystkim posłowie ze współrządzącej partii konserwatywnej. Pierwszy podpis pod wnioskiem złożył poseł tej partii Gintaras Songaila znany ze swej antypolskiej działalności.

Dotychczas ostateczne głosowanie w tej sprawie było odraczane staraniem trzech posłów Akcji Wyborczej Polaków na Litwie (AWPL).

“Jeżeli dojdzie do głosowania, nowelizacja nieprzychylna dla szkół mniejszości narodowych, która m.in. zawęża możliwość używania języka ojczystego, zostanie przyjęta” – ocenił w środę w rozmowie z PAP poseł AWPL Jarosław Narkiewicz.

Narkiewicz powiedział o wszelkich możliwych staraniach w celu odroczenia przyjęcia nowelizacji, ale, jak zaznaczył, “uwzględniając ogólne nastroje w parlamencie, wyniki rozmów, które prowadzimy, jest duże prawdopodobieństwo, że zostanie ona przyjęta”.

Projekt nowelizacji ustawy o oświacie zawiera, zdaniem mniejszości, dyskryminujące założenia: stopniowe zwiększanie w szkołach mniejszości narodowych, w tym polskiej, liczby przedmiotów wykładanych w języku litewskim i ujednolicenie we wszystkich szkołach kraju egzaminu maturalnego z języka litewskiego.

Projekt ustawy zakłada też optymalizację sieci szkół, m.in. poprzez zamykanie w małych miejscowościach nielicznych szkół mniejszości narodowych i pozostawienie jedynie szkół litewskich.

W ocenie społeczności polskiej, jeżeli obecny projekt ustawy o oświacie wejdzie w życie, liczba szkół polskich na Litwie zmniejszy się o połowę. Z obecnych około 120 szkół polskich w Wilnie i na Wileńszczyźnie pozostanie około 60.

W poniedziałek przed siedzibą prezydent Litwy odbyła się akcja protestacyjna przeciwko tej nowelizacji. W akcji wzięło udział około 1000 osób, przedstawicieli mniejszości narodowych, głównie Polaków i Rosjan.

Na jutro o godzinie 11.00 zaplanowana została pikieta pod ambasadą Litwy w Warszawie (al. Ujazdowskie). Organizatorami akcji są Federacja Organizacji Kresowych, Stowarzyszenie Memoriae Fidelis oraz Fundacja Wileńszczyzna. Uczestnicy chcą wręczyć ambasadorowi petycję podpisaną również przez inne organizacje kresowe i znane osoby, protestujące przeciwko prześladowaniu mniejszości polskiej na Litwie.

Jak nieoficjalnie dowiedział się portal Kresy.pl na jutro zostało również zaplanowane, nadzwyczajne wspólne posiedzenie sejmowych Komisji Spraw Zagranicznych oraz Łączności z Polakami za Granicą.

Kresy.pl/Znad Wilii/PAP

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=29361 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]