PŻM wzbogacił się o nowy statek. Niestety, nie z polskich stoczni

Aktualizacja: 2010-12-9 3:40 pm

Polska Żegluga Morska, największy polski armator i jeden z największych w Europie, rozrasta się w szybkim tempie. Zaledwie tydzień temu szczeciński armator odebrał masowiec “Wicko”, zbudowany w chińskiej stoczni Mingde w Nantong.  a dzisiaj wzbogacił się o nowy statek – masowiec “Rysy”, zbudowany i zwodowany w stoczni chińskiej New Times Shipbuilding w Jingjiang niedaleko Szanghaju. Statek zasili flotę 76 statków PŻM-u, mających łączną nośność 2,5 mln dwt.

Na prężnie rozwijącego się, jedynego liczącego się w świecie polskiego armatora, od wielu lat próbuje nałożyć pętlę rząd premiera Donalda Tuska. PŻM broni się jednak pokazując, że w gospodarce wolnorynkowej dobrze zarządzane przedsiębiorstwo o statusie przedsiębiorstwa państwowego, może wygrywać z innymi przedsiębiorstwami na międzynarodowym rynku. Niestety, rozbicie polskich stoczni oraz niechęć banków działających w Polsce do kredytowania budowy statków w Polsce, zmuszają od lat polskiego armatora PŻM do szukania za granicą stoczni mogących zrealizować zamówienia budowy statków.

Działający od 60 lat PŻM, przetrwał burzliwe dekady tzw. tranformacji ustrojowej w Polsce (czytaj: wyprzedaży majątku za bezcen i przejmowania go przez byłą komunistyczno-SB-cką elitę), i bez jakiejkolwiek pomocy budżetowej od Państwa, w wyniku zaangażowania załogi i dyrekcji, stał się czołowym przedsiębiorstwem przynoszącym wielomilionowe zyski. Firma zatrudnia obecnie prawie 3000 osób.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie Głos szczeciński
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=29172 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]