Londyn: wspólnota anglikańska nie chce oddać świątyń konwertytom na katolicyzm

Aktualizacja: 2010-12-9 11:08 am

Richard Chartres, anglikański „biskup Londynu”, wyraził sprzeciw wobec możliwości korzystania przez wiernych wstępujących do Ordynariatu Personalnego ze świątyń anglikańskich (do których dotychczas uczęszczali i które wspierali) z chwilą utworzenia tej struktury kościelnej. Stanowisko swoje przedstawił w oświadczeniu dla Synodu Diecezjalnego.

Zdaniem hierarchy, zaliczanego do tzw. „Wysokiego Kościoła”, przynajmniej w odniesieniu do anglikańskiej diecezji Londynu nie może być mowy o uzgodnieniach dotyczących przeniesienia prawa własności na Ordynariat Personalny. Natomiast jeśli chodzi o wspólne używanie świątyń, jest on przekonany, że najprostszym rozwiązaniem byłoby korzystanie przez nowe grupy katolików ze świątyń katolickich. Argumentuje, że wspólne używanie świątyń prowadzi do kolejnych urazów i powoduje nowe napięcia w relacjach ekumenicznych.

W Wielkiej Brytanii świątynie anglikańskie nie są własnością wspólnoty, lecz państwa, które w tej kwestii nie określiło jak dotąd swego stanowiska.

Źródło: KAI

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=29163 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]