Pożar Karmelu: przypadek czy terroryści?

Aktualizacja: 2010-12-6 11:06 am

Od kilku dni izraelscy strażacy z pomocą ekip z innych krajów walczą z ogniem dewastującym biblijne pasmo górskie. Znane jest ono z działalności proroka Eliasza, a współcześnie z sanktuarium Stella Maris w Hajfie. Władze Izraela przyznają, że ogień niszczący lasy Karmelu wciąż nie został opanowany.

Największy w historii Izraela pożar objął ponad 4 tysiące hektarów terenu i zniszczył około 4 milionów drzew górskiego pasma Karmelu. W ogniu poniosło śmierć 41 strażników więziennych śpieszących z pomocą zagrożonej placówce karnej położonej na terytorium objętym pożarem. 17 tysięcy mieszkańców zostało zmuszonych do ewakuacji przed rozprzestrzeniającym się ogniem.

Sanktuaria chrześcijańskie i instytucje kościelne nie ucierpiały z powodu pożaru. Jednie siostry karmelitanki św. Józefa dla bezpieczeństwa musiały opuścić klasztor i prowadzoną przez nich szkołę.

Z pomocą mało przygotowanym do takich zadań izraelskim strażakom pospieszyły kraje Europy, Rosja oraz Stany Zjednoczone wysyłając ludzi i specjalistyczne samoloty. Do gaszenia pożaru zostały wysłane również ekipy strażaków z Jordanii i Autonomii Palestyńskiej.

Na stronach internetowych ukazała się deklaracja islamskiej Al Kaidy biorąca odpowiedzialność za podpalenie lasów na Karmelu. Grupa fundamentalistyczna określająca się jako „Walczące Lwy w Palestynie” miałaby wywołać pożar mający być odwetem za śmierć kilku aktywistów z Gazy. Władze izraelskie nie akceptują teorii o świadomym spowodowaniu pożaru. Uważają, że został on sprowokowany panującą suszą oraz brakiem ostrożności wycieczkowiczów.

J. Kraj OFM, Jerozolima

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=29032 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]