Potrzebni egzorcyści. Coraz więcej opętanych

Aktualizacja: 2010-11-13 11:42 pm

W poniedziałek rozpoczyna się w Niepokalanowie kongres egzorcystów. O zjeździe pisze brytyjski „The Daily Telegeraph” i dodaje, że zapotrzebowanie na egzorcystów wzrasta, gdyż jest coraz więcej opętanych osób.

– Polscy egzorcyści spotykają się na krajowym kongresie. Są przekonani, że jest coraz więcej walczących z opętaniem ludzi. Ten kongres to element szerszej polityki Kościoła nakierowanej na walkę z siłami demonicznymi – pisze brytyjski „The Daily Telegraph”.

W poniedziałek 15 listopada w Niepokalanowie rozpocznie się Ogólnopolski Zjazd Egzorcystów. Poprzedni taki zjazd w lutym, poświęcony był m.in. tematowi odróżnienia opętania od choroby psychicznej czy dalekowschodnich medytacji. Egzorcyści zastanawiali się, czy dzisiejszy świat jest bezpieczny dla ducha.

Od 1999 roku liczba egzorcystów wzrosła w Polsce z 30 do ponad 100, mimo spadku znaczenia Kościoła w coraz bardziej świeckim społeczeństwie – zauważa brytyjski “The Daily Telegraph”.

Egzorcyści uważają, że są coraz bardziej poszukiwani, bo spada zaufanie do psychiatrów i ludzie poszukują duchowych przyczyn chorób psychicznych. By odróżnić choroby psychiczne od opętania, coraz więcej egzorcystów współpracuje z psychologami.

Czasem bardzo trudno oddzielić dzieło Szatana od choroby psychicznej, czasem jednak jego obecność przejawia się w sposób szokujący – twierdzą egzorcyści.

Opętana osoba nie jest w stanie iść do kościoła, gdy próbuje tam wejść, czuje się słabo lub traci oddech. Czasem wręcz rzuca się na ziemię i krzyczy – opowiada cytowany przez brytyjski dziennik ksiądz egzorcysta Andrzej Grefkowicz. Duchowny również zapowiada swój udział w zjeździe w Niepokalanowie.

Na czym polega praca egzorcysty? Czy przypomina to, co możemy oglądać na ekranach kin w hollywoodzkich produkcjach? – pyta „The Daily Telegraph”.

Ksiądz Grefkowicz twierdzi, że większość czasu podczas egzorcyzmów zajmuje cicha modlitwa.

eMBe/Telegraph.co.uk

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=28435 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]