Sejm litewski uchwalił dyskryminującą Polaków ustawę

Aktualizacja: 2010-11-4 10:09 am

Litewski Sejm przyjął ustawę o podwójnym obywatelstwie. Jest ona niekorzystna dla osób, które nie mają litewskiego pochodzenia.

Poseł z Partii Socjaldemokratycznej Vytenis Andriukaitis zapowiedział, że będzie apelował do pani prezydent Dali Grybauskaite o zgłoszenie veta do tej ustawy, gdyż jest ona niekorzystna dla przedstawicieli mniejszości narodowych.

“Ustawa ta dyskryminuje mieszkających na Litwie Polaków, Rosjan i przedstawicieli innych mniejszości narodowych” – oburza się Andriukaitis. Poseł nie wyklucza, że jeśli prezydent jednak podpisze tę ustawę, to wówczas opozycja sejmowa zwróci się do Sądu Konstytucyjnego, by ten sprawdził, czy ustawa nie jest sprzeczna z ustawą zasadniczą.

Zgodnie z przyjętą dziś ustawą, prawo do zachowania litewskiego obywatelstwa mogą mieć osoby, które wyjechały z Litwy przed i po odzyskaniu niepodległości w marcu 1990 roku, pod warunkiem jednak, że udowodnią swoje litewskie pochodzenie. Na nowelizację ustawy o obywatelstwie ze zniecierpliwieniem czekali emigranci, którzy od kilku lat mieszkają za granicą i chcieliby, by ich dzieci zachowały litewskie obywatelstwo obok obywatelstwa brytyjskiego lub irlandzkiego.

IAR/Kresy.pl

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Za: Kresy.pl -- [Org. tytuł: « Sejm uchwalił dyskryminującą Polaków ustawę»]
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=28118 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]