Departament Sprawiedliwości odwołał się od orzeczeń w sprawie ustawy DOMA, broniącej tradycyjnego małżeństwa

Aktualizacja: 2010-10-14 10:10 am

Apelację w sprawie orzeczenia sędziego okręgowego z Bostonu, kwestionującego konstytucyjność ustawy DOMA, definiującej małżeństwo jako związek jednej kobiety z jednym mężczyzną złożył w dniu 12 października br. asystent prokuratora generalnego, Tony West. Jest to rutynowe postępowanie, jakie podejmuje departament sprawiedliwości w sytuacji, gdy kwestionowane są ustawy federalne. 

Tony West zaskarżył orzeczenie sędziego Josepha Tauro, który latem tego roku wydał dwie oddzielne opinie w sprawach Massachusetts przeciw Health and Human Service oraz Gill w sprawie Office of Personal Management. Stanowiły one, że ustawa DOMA przyjęta przez kongres w 1996 r. narusza m.in. zasadę równej ochrony dla wszystkich obywateli, zagwarantowanej w V poprawce do konstytucji oraz ustanawia „irracjonalne uprzedzenia” i narusza tym samym X poprawkę do konstytucji.

Prezydent Barack Obama i część jego administracji opowiada się za uchyleniem ustawy DOMA na drodze legislacyjnej w kongresie, a nie za pośrednictwem sądów federalnych. Od kilku miesięcy trwają prace nad projektem ustawy Respect for Marriage Act, która zezwoli na zawieranie tzw. małżeństw także pederastom i lesbijkom.

Organizacje homoseksualne popierają unieważnienie ustawy DOMA za pośrednictwem sądów, gdyż proces ten może trwać znacznie krócej.

Rzeczniczka departamentu sprawiedliwości, Tracy Schmaler w związku z podjęciem decyzji o złożeniu apelacji, wydała specjalne oświadczenie. Wyjaśniła w nim, że chociaż powszechnie wiadomo, iż prezydent uważa, że ustawa DOMA jest dyskryminująca i powinna być uchylona, to jednak z drugiej strony istnieje długa tradycja bronienia ustaw federal

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=27368 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]