Podwójnie oszukani: Polscy stoczniowcy budują statki w Wlk.Brytanii, na dodatek za połowę wynagrodzeń

Aktualizacja: 2010-10-2 2:07 pm

Brytyjski dziennik “Daily Mail” donosi, że brytyjskie stocznie, które mają budować dwa wielkie lotniskowce, zatrudniają polskich spawaczy. Co więcej, gazeta utrzymuje, że ich zarobki będą o połowę niższe od normalnych stawek brytyjskich.

Przynajmniej część ze 120 już sprowadzonych polskich stoczniowców będzie zarabiać 8 funtow na godzinę – pisze “Daily Mail”. To więcej niż ustawowa płaca minimalna – wynosząca 5,80 – ale prawie o połowę mniej niż normalne zarobki brytyjskich spawaczy. Dziennik pisze, że główny kontrahent ministerstwa obrony, wielki koncern zbrojeniowy BAE, nie mógł znaleźć dość specjalistów w Wielkiej Brytanii. Rzecznik brytyjskiej federacji małych przedsiębiorstw wini za to zaniedbanie przez rząd programu szkoleń dla praktykantów w wielu zawodach.

Dziennik pisze, że na terenie stoczni w Portsmouth trzeba było umieścić tabliczki informacyjne BHP po polsku, a sprowadzonym spawaczom wydać specjalne przepustki na teren bazy Marynarki Królewskiej. “Daily Mail” dodaje, że Polacy znajdą też zatrudnienie w innych stoczniach biorących udział w budowie lotniskowców “Queeen Elizabeth” i “Prince of Wales”. Mają one kosztować ponad 5 miliardów funtów, ale jeszcze nie wiadomo, czy nie padną ofiarą cięć w budżecie Ministerstwa Obrony. Cytowany przez “Daily Mail” historyk wojskowości boleje, ze po raz pierwszy od XIV wieku brytyjskie okręty budować będą obcokrajowcy.

Informacyjna Agencja Radiowa /IAR/, Grzegorz Drymer, Londyn/orzechowska

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

  Za: Stooq -- [Org. tytuł: « Wlk. Brytania - polscy spawacze»]
  Tags:

  Drukuj Drukuj

   

  ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
  Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=26974 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


  Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


  Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


  UWAGI, KOMENTARZE:

  Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
  Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]