Rosja może przystępować do NATO

Aktualizacja: 2010-09-24 3:55 pm

Szef MSZ FR Siergiej Ławrow uczestniczył 22 września w Nowym Jorku w posiedzeniu Rady NATO-Rosja na szczeblu szefów dyplomacji. Omawiano plany przeprowadzenia szczytu NATO-Rosja przy okazji zaplanowanego na listopad szczytu Sojuszu w Lizbonie. (Prezydent FR Dmitrij Miedwiediew otrzymał już zaproszenie do Lizbony, jednak nie wiadomo, czy zostało ono przyjęte). Sekretarz stanu USA Hillary Clinton oświadczyła na posiedzeniu, że NATO i Rosja powinny zacieśnić współpracę w dziedzinie obrony przeciwrakietowej i zbadać sposoby połączenia systemów wczesnego ostrzegania. (W przeddzień nowojorskiego spotkania ambasador USA przy NATO Ivo Daalder powiedział, że Sojusz liczy na nowe otwarcie w stosunkach z Moskwą. Oświadczył też, że Rosja jako państwo europejskie może pretendować do członkostwa w NATO).

Tego samego dnia prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew podpisał dekret w sprawie realizacji rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ z 9 czerwca br. zakazujący dostarczania Iranowi czołgów, samolotów i śmigłowców bojowych, pojazdów opancerzonych, okrętów oraz systemów artyleryjskich dużego kalibru i rakiet, w tym systemów S-300. Zadowolenie z decyzji Kremla wyraziły USA. Oba wydarzenia pozostają więc w ścisłym związku.

O tym, że Rosja nie przekaże Irańczykom S-300 zakontraktowanych w 2007 r., poinformował wcześniej szef rosyjskiego Sztabu Generalnego gen. Nikołaj Makarow. Zapytany przez dziennikarzy, czy oznacza to zerwanie kontraktu z Iranem, powiedział, że będzie to zależało od dalszego zachowania tego kraju. Tymczasem wiceminister spraw zagranicznych FR Siergiej Riabkow zwrócił uwagę, że Moskwa nie przerywa całkowicie współpracy wojskowo-technicznej z Iranem, bo prezydencki dekret dotyczy tylko siedmiu kategorii uzbrojenia.

2010.09.22, TV Rossija 24, PAP, www.rian.ru, www.kommersant.ru, www.gazeta.ru
Informacje podajemy za Ośrodkiem Studiów Wschodnich

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=26777 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]