Portrety Szuchewycza – mordercy, dowódcy UPA – w ukraińskich szkołach

Aktualizacja: 2010-09-5 9:15 pm

50 portretów Romana Szuchewycza, jednego z dowódców Ukraińskiej Powstańczej Armii, przekaże do szkół w Iwanofrankiwsku (dawny Stanisławów) prawicowa organizacja Nowa Hałyczyna (Nowa Galicja).

Inicjatorzy akcji tłumaczą, że jest to odpowiedź na wyrzucenie z podręczników historii rozdziałów „o walkach wyzwoleńczych na Ukrainie”.

– Na Ukrainie rozpoczęła się walka z umarłymi, a to źle wróży dla przyszłych pokoleń – mówił Pawło Andrusiak, wnuk pułkownika UPA.

Minister edukacji Dmytro Tabacznyk uważa, że postać Szuchewycza „znieważa” Ukraińców i promowanie jego osoby powinno być zakazane.

Odpowiedzialna za eksterminację Polaków na Wołyniu UPA jest dziś na zachodzie Ukrainy uważana za organizację bohaterską. Na wschodzie – za grupę zdrajców i kolaborantów Hitlera.

W kwietniu sąd w Doniecku odebrał Szuchewyczowi tytuł Bohatera Ukrainy. Dekret nadający mu ten tytuł podpisał poprzedni prezydent Wiktor Juszczenko. Sąd uznał jednak, że Szuchewycz nigdy nie był obywatelem Ukrainy.

Rzeczpospolita/Kresy.pl

Za: Kresy.pl -- [Org. tytuł: « Portrety Szuchewycza w szkołach»]
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=26611 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]