W Brześciu zdewastowano polski cmentarz

Aktualizacja: 2010-08-26 5:06 pm

W dniu wczorajszym w Brześciu na Białorusi nieznani sprawcy zdewastowali około 70 nagrobków na polskim zabytkowych cmentarzu przy ul. Puszkinskiej.

“Dzisiaj tą sprawą zajęła się milicja. Również Pani Konsul Generalna Anna Nowakowska miała dziś rozmowę na ten temat z władzami obwodowymi” – powiedziała portalowi Kresy.pl Hanna Paniszewa z brzeskiego oddziału Związku Polaków na Białorusi.

Pomnik nagrobny na Cmentarzu Rzymskokatolickim w Brześciu
Pomnik nagrobny na
Cmentarzu
Rzymskokatolickim
w Brześciu
fot. radzima.org

Cmentarz Rzymskokatolicki w Brześciu założono XIX wieku na tzw. Przedmieściu Kijowskim, we wschodniej części miasta. Chowano tu licznych przedstawicieli polskiej inteligencji: lekarzy, urzędników, prawników oraz żołnierzy z twierdzy brzeskiej.

W 1942 roku, decyzją niemieckich władz okupacyjnych, ponad 2/3 nagrobków przeniesiono w inne miejsca. W 1956 roku władze sowieckie zadecydowały o zamknięciu nekropolii.

Do dziś ocalało jednak kilkaset zabytkowych nagrobków, w tym część z połowy XIX wieku oraz kwatera żołnierzy polskich poległych w wojnie 1918-1920 i neoklasycystyczna kaplica.


tr/Kresy.pl

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=26272 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]