Bułgaria: Populacja stopniała do poziomu z 1956 roku

Aktualizacja: 2010-08-23 1:03 pm

Liczba ludności Bułgarii stopniała do poziomu z 1956 roku – poinformował w poniedziałek dziennik „Trud”, powołując się na oficjalne dane statystyczne. Bułgarów jest obecnie 7,56 mln. Liczba emigrantów pozostaje dla władz wielką niewiadomą.

Odpowiedź ma przynieść planowany na wiosnę przyszłego roku spis ludności – drugi po zmianach politycznych sprzed 20 lat, które dały początek dużej i niesłabnącej fali emigracji. Według szacunków, z kraju wyjechało około miliona ludzi, część z nich na stałe osiedliła się za granicę.

Według doc. Christiana Grywy, emigracja, głównie ludzi w wieku 18-35 lat, narusza strukturę wiekową ludności. Następstwem jest nie tylko utrata potencjału intelektualnego, lecz dalszy ujemny wzrost demograficzny: wielu Bułgarów rodzi się za granicą i prawdopodobnie nigdy nie wróci do kraju – dodaje ekspert.

Bułgaria jest drugim po Włoszech krajem unijnym pod względem starzenia się ludności. Jednocześnie zajmuje pierwsze miejsce pod względem umieralności dzieci do 1 roku.

Od ponad dwóch dekad w kraju utrzymuje się ujemny wzrost demograficzny. Jednak nastąpiła względna poprawa w porównaniu z sytuacją z lat 80. i początkiem 90., kiedy aborcje przewyższały liczbę urodzeń. W ostatnim roku odnotowano jedną nielegalną aborcję i 33 tys. legalnych. W 1980 roku przeprowadzono w Bułgarii pięciokrotnie więcej aborcji. W ostatnich latach co roku na świat przychodzi 80 tys. dzieci.

PAP

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Za: Kurier Wileński -- [Org. tytuł: « Bułgaria/ Populacja stopniała do poziomu z 1956 roku»]
Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=26131 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]