Wyrzucili wykładowcę. Bo był heteroseksualny i pochodził z Węgier?

Aktualizacja: 2010-08-16 9:15 pm

Dyrekcja amerykańskiego koledżu zwolniła jednego ze swoich wykładowców. Oficjalnie – z powodu braku odpowiednich kompetencji. Profesor jednak utrzymuje że to dyskryminacja ze względu na jego pochodzenie i orientację seksualną.

Wyrzucony z koledżu Trocaire profesor Csaba Marosan utrzymuje, że stracił pracę z powodu swojego węgierskiego pochodzenia i orientacji seksualnej. Jest heteroseksualny a według niego dyrekcja faworyzuje homoseksualistów. Jego zdaniem, to najmniej doświadczeni pracownicy uczelni.

Uczelnia przyznaje, że profesor był bez zastrzeżeń, ale jako przyczynę nieprzedłużenia kontraktu podaje brak odpowiednich kompetencji. – Wszystkie te zarzuty zostały sformułowane w oparciu o osobiste przekonania profesora – mówi James Grasso, adwokat Trocaire.

Obecnie sprawą zajęła się komisja złożona z obrońców praw człowieka. Gdy wyjaśni okoliczności w jakich Marosan stracił pracę, sprawa może trafić do sądu. – Materiał dowodowy nie wykazuje żadnych problemów, które koledż miałby mieć w związku z zatrudnieniem profesora. Wszystkie poszlaki wskazują, że kontrakt z nim nie został przedłużony ze względu na jego skargi, że jest dyskryminowany w pracy – mówi jeden z członków komisji.

Marason był zatrudniony w Trocaire od 2000 roku a dopiero w 2009 roku poskarżył się, że jest wyśmiewany z powodu swojego węgierskiego akcentu. W kwietniu złożył doniesienie, że jest dyskryminowany także z powodu swojej orientacji seksualnej. Marosan powiedział, że długo wstrzymywał się ze swoją skargą ponieważ bał się oskarżeń o homofobię.

eMBe/Huffingtonpost.com

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=25822 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]