Uroczystość czyli surprise od prezydenta

Aktualizacja: 2010-08-12 2:15 pm

Po kryjomu, bez wcześniejszych zapowiedzi i społecznych konsultacji, a nawet bez powiadomienia rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, na fasadzie Pałacu Prezydenckiego odsłonięto tablicę mającą upamiętniać ofiary katastrofy. Po fakcie, w godzinę po odsłonięciu tablicy, urząd miasta oznajmił, że stołeczny konserwator zabytków wydał zgodę na inicjatywę.

Uroczystość odsłonięcia rozpoczęła się kilka minut po godz. 11.00. Wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz oraz szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski złożyli pod tablicą kwiaty, zapalono także znicze.

Na tablicy widnieje krzyż i napis: „W tym miejscu w dniach żałoby po katastrofie smoleńskiej, w której zginęło 96 osób, wśród nich prezydent Lech Kaczyński z żoną i były prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, obok krzyża postawionego przez harcerzy gromadzili się licznie Polacy, zjednoczeni bólem i troską o losy państwa”.

Tablica wykonana jest z szarego marmuru i widnieje na niej znak krzyża. Na jej zamieszczenie potrzebna była zgoda konserwatora zabytków, ponieważ Pałac Prezydencki jest budynkiem zabytkowym.

Jak podaje onet.pl podczas uroczystości odsłonięcia rozległ się przez megafon głos: “Hańba! Żądamy wyjaśnienia wypadku! Dlaczego nie ma wszystkich dowodów z Rosji? To wy jesteście odpowiedzialni za to! Wstyd i hańba!”.

Jak zauważyła jedna z internautek na Forum Frondy:

Sposób umieszczenia tablicy – pożałowania godzien.
Tekst umieszczony na tablicy nie oddaje prawdy.
Informuje, że Polacy “TU” zbierali się. Informuje kłamliwie.
Byłam pod tym krzyżem oddać cześć ofiarom katastrofy smoleńskiej.
Jeśli ktoś podaje mi treść tablicy, a w niej informację, że “w tym miejscu…” byłam i ja, to mi coś nie pasuje.
Ja na zapleczu czy pod skrzydłem budynku nie byłam. Byłam na wprost Pałacu Namiestnikowskiego.
Ja uważam, że tekst na tablicy jest wielką manipulacją.
Treść napisu nie oddaje czci tym, którzy zginęli.
Gdzie nazwiska ofiar?
To tablica pamiątkowa nie ku czci ofiar, a ku czci osób, które oddawały cześć ofiarom!
Chodziło o tablicę upamiętniającą 96 ofiar katastrofy smoleńskiej, a nie tablicę informującą o ludziach zbierających się pod pałacem namiestnikowskim z tego powodu.

Inny internauta dodaje:

Salon kpi sobie z ludzi. Tablica upamiętnia ludzi którzy przyszli a nie tych co zgięli. To nie nasz rząd, to jacyś zdrajcy.

Jeszcze inny podsumowuje:

Powtarzam: strategia PO jest to polityka “siania wiatru”. Kto sieje wiatr ten zbiera burzę. Komorowski jeszcze bardziej pogłębił i umocnił wrogie wobec swojego obozu politycznego uczucia milionów Polaków. Dokonał tego na drodze polityki manipulacji, cynizmu i pogardy. Kiedyś będzie musiał za to zapłacić. Polakami nie wolno pogardzać nawet wtedy jeśli chce się być mieszkańcem Pałacu Namiestnikowskiego.

(PAP| Fronda.pl | Aspekt Polski)


Uroczystość czyli surprise od prezydenta

Na to wszyscy czekaliśmy.

Podjeżdża furgonetka. Wyskakują robotnicy i kryją się za niebieską szmatą. Pracują wiertarki, szlifierki, polerki. Szmata znika. Pojawia się błyskawicznie biało czerwona materia zakrywająca to coś. Nagle ktoś ustawia mikrofon, pojawia się kilku żołnierzy z kompanii reprezentacyjnej. Gra trąbka.

Nie ma żadnych zaproszonych gości, rodzin ofiar, prezydenta, premiera, posłów, senatorów.

III RP uczciła właśnie ofiary katastrofy smoleńskiej.

***

14 sierpnia Bronisław Komorowski odsłoni pod Ossowem pomnik ku czci poległym bolszewikom w wojnie 1920 roku. Na grobie tych, którzy burzyli kościoły, mordowali i torturowali księży i jeńców oraz szydzili z naszej wiary, stanie w neutralnej światopoglądowo przestrzeni publicznej monumentalny krzyż wśród wyłaniających się z ziemi 22 stalowych bagnetów. [link]

Tak III RP uczci 90-tą rocznicę „Cudu nad Wisłą”

Mirosław Kokoszkiewicz

Za: kokos26


Tablica jako pałka

Tak się nie załatwia spraw, a już na pewno nie prowadzi dialogu. W taki sposób można, co najwyżej doprowadzić do kolejnego starcia. I obawiam się, że o to właśnie chodzi kancelarii prezydenta i samemu prezydentowi, który świetnie rozgrywa spory wokół krzyża, skutecznie ośmieszając obrońców krzyża i spychając do narożnika Prawo i Sprawiedliwość.

Skąd tak surowa ocena? Otóż jest jasne, że gdyby prezydent i jego sztab chcieliby realnie upamiętnić Lecha Kaczyńskiego i pozostałe ofiary, a także zakończyć spór z Krakowskiego Przedmieścia, to powinien choć spróbować rozmawiać (dialog, porozumienie, zgoda – to hasła klucze PO) z przedstawicielami obrońców krzyża, ale również z Prawem i Sprawiedliwością czy z rodzinami ofiar. Nic takiego jednak się nie stało. Zamiast tego wczoraj poszedł przeciek, że tablica będzie, pani od zabytków natychmiast (wbrew wcześniejszym protestom) zatwierdziła lokalizację, a dziś już mamy tablicę.

Co będzie dalej? Nietrudno zgadnąć. Protestujący, ale i PiS mocno ją skrytykują. A prezydent, wraz ze sprzyjającymi mu mediami, będzie ubolewał, że zrobił wszystko, co mógł, ale są fanatycy, oszołomy, szaleńcy, których nikt i nic nie jest w stanie zadowolić… Część duchownych medialnych błyskawicznie podchwyci tę śpiewkę, posłowie PO będą mówić o sekcie (a i to będzie delikatne zdanie). Dym będzie więc trwał, przynosząc zyski PO, być może konsolidując część PiS, ale na pewno szkodząc Kościołowi, krzyżowi, Polsce i obrońcom, których coraz bardziej bezpardonowo atakuje się na Krakowskim Przedmieściu.

A wszystko dlatego, że – znowu, jak wcześniej – okazało się, że dla elit rozmowa ze zwykłymi ludźmi jest powyżej ich godności, że wolą one paternalistycznie decydować, nie rozwijając z nikim. To zaś jest wersja pozytywna dla prezydenta. Negatywna jest zaś taka, że zrobiono to celowo, aby spór dalej się toczył, i aby można było spokojnie całą winę zwalić na protestujących i PiS. Słowem rozgrywka trwa dalej. I tylko szkoda, że trwoni się przy tym kapitał ludzki, kopie się rowy i niszczy symbolikę krzyża i pamięć o ofiarach, które – o czym coraz mniej ludzi zdaje się pamiętać – były taką Polską w miniaturze.

Tomasz Terlikowski

Za: Szańce cywilizacji życia – Fronda.pl

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie materiałów redakcyjnych
Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=25602 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]