Rosja: Duma Państwowa rozszerzyła uprawnienia FSB

Aktualizacja: 2010-07-16 9:50 am

Duma Państwowa, niższa izba rosyjskiego parlamentu, przyjęła w piątek w trzecim czytaniu ustawę rozszerzającą uprawnienia Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), następczyni radzieckiego KGB.

Ustawy tej domagał się prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew, a krytykowali ją obrońcy praw człowieka i opozycja.

W Dumie Państwowej, zdominowanej przez partię Jedna Rosja premiera Władimira Putina, za ustawą opowiedziało się 354 deputowanych. Jedynie 96 było przeciw.

Nowa regulacja pozwala FSB wezwać i ostrzec osoby podejrzewane o to, że „stwarzają warunki lub tworzą przyczyny do popełnienia przestępstwa”. Obywatele, którzy się nie podporządkują poleceniu lub ostrzeżeniu pracownika FSB, będą podlegać karom grzywny od 500 do 50 tys. rubli (13 do 1300 euro) lub aresztu do 15 dni.

Według zwolenników nowego prawa ustawa będzie odstraszać przed popełnianiem przestępstw.

Projekt ustawy był krytykowany zarówno przez rosyjską opozycję jak i organizacje praw człowieka, obawiające się, że pozwoli ona na przetrzymywanie przez FSB ludzi w areszcie bez wyroku sądu. Jej przeciwnicy uważają, że zmiany w prawie mogą zostać użyte do zatrzymywania działaczy opozycji i niezależnych dziennikarzy, a także do udaremnienia przeprowadzania demonstracji i protestów.

Agencja Associated Press pisze w piątek, że grupa działaczy opozycyjnych wysłała apel do Rady Federacji, izby wyższej rosyjskiego parlamentu, aby nie uchwalała ustawy.

PAP

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Za: Kurier Wilenski -- [Org. tytuł: « Rosja/ Duma Państwowa rozszerzyła uprawnienia FSB»]
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=24465 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]