Biskupi języka portugalskiego o nowych formach korupcji

Aktualizacja: 2010-07-12 3:23 pm

Biskupi krajów języka portugalskiego ostrzegają przed nowymi formami korupcji i bezprawnego przywłaszczania dóbr. Przedstawiciele dziewięciu episkopatów obradowali na Wyspie Świętego Tomasza na temat walki z nędzą (3-9 lipca). Zwrócili przy tym uwagę na nowe przyczyny ubożenia społeczeństw, jak handel narkotykami, przemyt ludzi i ogólny brak szacunku do życia. Za tym stanem rzeczy stoi często interes nielicznych, którzy uzurpują sobie coraz większy wpływ w sferze politycznej i ekonomicznej, ze szkodą dla ubogich. Towarzyszy temu słabnięcie życia obywatelskiego i jego instytucji.

Wymaga to od Kościoła nowego zaangażowania w przygotowanie, tak techniczne, jak etyczne, ludzi, dzięki którym możliwa byłaby przemiana niesprawiedliwych struktur – uważają przedstawiciele episkopatów krajów języka portugalskiego. Inny postulat, to działania formacyjne obliczone na przemianę mentalności i większą aktywizację środowisk, będących zazwyczaj wyłącznie beneficjentami polityki społecznej. Uczestnicy spotkania w Zatoce Gwinejskiej uznali także za wskazane odnowienie instytucjonalnych relacji między Kościołem a państwem. Zaapelowali również do przywódców Unii Europejskiej o wywiązanie się z obietnicy przeznaczania na walkę z ubóstwem 0,7 proc. dochodu narodowego.

tc/ ecclesia

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=24239 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]