Aborcja na życzenie w Hiszpanii

Aktualizacja: 2010-07-7 1:23 pm

W Hiszpanii weszło w życie nowe prawo. Zezwala ono bez ograniczeń na dokonanie aborcji do 14. tygodnia ciąży. Opozycja zaskarżyła liberalną ustawę do Trybunału Konstytucyjnego, ale socjalistyczny rząd premiera Zapatero jest przekonany o zgodności ustawy z konstytucją.

Dotychczasowa ustawa, obowiązująca od 1985 r., poważnie ograniczała aborcję – przy określonych warunkach tylko do 12. tygodnia życia płodowego dziecka. Wśród warunków dopuszczalności przerywania ciąży były tylko: zagrożenie zdrowia fizycznego lub psychicznego kobiety, zgwałcenie oraz zdiagnozowane nieodwracalne uszkodzenie płodu. Teraz nowa ustawa przy powyższych warunkach zezwala na przerwanie ciąży aż do 22. tygodnia życia płodowego dziecka. Do 14. tygodnia – na żądanie.

Po przejęciu władzy przez Hiszpańską Socjalistyczną Partię Robotniczą (PSOE), jej przywódca José Luis R.Zapatero szybko zapowiedział liberalizację „prawa do aborcji”. Socjalistów poparło kilka partii lewicowych i regionalnych. Przeciw byli głównie konserwatyści. Ustawę w sprawie przerywania ciąży izba niższa hiszpańskiego parlamentu uchwaliła w ubiegłym roku, a w kwietniu bieżącego roku zatwierdził ją Senat.

Przeciwników ustawy najbardziej bulwersuje zapis, który zezwala 16- i 17-letnim dziewczętom na przerwanie ciąży bez zgody rodziców. Wprawdzie matkę lub ojca nastolatki należy poinformować o aborcji, ale reakcja rodziców nie będzie brana pod uwagę. Poinformowanie rodziców nie obowiązuje w przypadku, gdy stwarza ono „ryzyko przemocy w rodzinie, nacisków lub maltretowania”.

Przeciwnicy ustawy manifestowali w ubiegłym tygodniu przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego w Madrycie. Demonstranci zgromadzili się na wezwanie ok. 60 organizacji i stowarzyszeń antyaborcyjnych.

Według danych ministerstwa zdrowia, w 47-milionowej Hiszpanii w ubiegłym roku przeprowadzono ok. 100 tysięcy aborcji. Teraz będzie ich kilkakrotnie więcej…

[Za: PAP, Onet – 05.07.2010 r.]

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Za: HLI-Polska -- [Org. tytuł: « HLI News : Aborcja na życzenie w Hiszpanii»]
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=23904 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]