"Polski rząd nie spełnia obietnic, które złożył Żydom"

Aktualizacja: 2008-08-3 11:14 am

Polski rząd nie wywiązuje się z obietnic wypłaty odszkodowań Żydom, którzy stracili mienie w czasie drugiej wojny światowej, ani obywatelom polskim, którym majątki przejęto po wojnie – napisała w liście do “Timesa” baronesa Ruth Deetch.

Deetch ma za sobą karierę w organizacjach publicznych, mediach i w świecie akademickim. Była m.in. członkiem rady zarządzającej BBC i przewodniczyła organizacji HEFA zajmującej się regulacją badań nad zarodkami ludzkimi. Działa w lobby żydowskim na Wyspach.

Według niej polski rząd powinien powołać komisję ds. roszczeń do dawnego mienia żydowskiego w Polsce, tak jak zrobiły to inne kraje przystępujące do UE; zaniechanie tego rodzaju działań spowodowało skierowanie przeciwko Polsce spraw do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

List baronesy Deetch jest reakcją na opublikowany w czwartkowym “Timesie” list ambasador RP w Wielkiej Brytanii Barbary Tuge- Erecińskiej. Ambasador protestuje w nim przeciwko niesprawiedliwym, nierzetelnym, wynikającym z niewiedzy i uprzedzeń oskarżeniom Polaków o antysemityzm, którym ostatnio dał wyraz publicysta dziennika Giles Coren.

Artykuł Corena uznał za szkodliwy dla sprawy stosunków polsko- żydowskich m.in. prof. Antony Polonsky związany z uniwersytetem Brandeis w USA i amerykańskim Muzeum Holokaustu, redaktor specjalistycznej publikacji o stosunkach polsko-żydowskich “Polin”.

Przeciwko jednej z tez artykułu Corena (różnicowaniu wcześniejszej fali imigrantów żydowskich do W. Brytanii jako lepszej od obecnej fali imigrantów zarobkowych z Polski jako gorszej) zaprotestował działacz polonijnego Zjednoczenia Polskiego Wiktor Moszczyński, ale gazeta nie zamieściła jego listu.

“Times” zamieszcza także inny list, pod którym podpisał się Martin D. Stern z Salford, który twierdzi, że Niemcy umieścili obozy koncentracyjne w Polsce i innych krajach Europy Wschodniej, a nie na Zachodzie, dlatego że byli świadomi niechęci miejscowej ludności do żydowskich współmieszkańców.

Inny czytelnik “Timesa” M. Konrad z Halifaksu we wcześniejszym liście wskazał, że co najmniej kilkuset Polaków wyróżnionych izraelskim tytułem Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata za udzielanie pomocy Żydom zginęło z rąk hitlerowców. Przypomniał też, że Żydzi prześladowani w średniowieczu w różnych krajach Europy Zachodniej, w tym w Anglii, znaleźli schronienie w Polsce na kilkaset lat.

za: PAP

Za: prawy.pl

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=2342 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]