Na krakowskim Kazimierzu rozpoczęła się muzyczna wersja judaizacji Polaków

Aktualizacja: 2010-06-24 9:14 pm

Na krakowskim Kazimierzu rozpoczął się dziś, już po raz dwudziesty Festiwal Kultury Żydowskiej, określany jako “jedna z najważniejszych tego typu imprez na świecie.”

Przez dziesięć dni Kraków wypełni się koncertami, spektaklami, projekcjami filmowymi i warsztatami, prezentującymi skrzywiony obraz tzw. kultury żydowskiej. W rezultacie, tego typu imprezy organizowane są celem przemiany osobowości Polaków, przyswojenia obcej kultury jako własnej oraz szerzej – jako socjoteczniczny proces judaizacji społeczeństwa.

Prymitywne odmiany tak zwanej muzyki klezmerskiej funkcjonowały w zamkniętych gettach żydowskich, choć dziś muzyka ta prezentowana jest fałszywie jako efekt wieluset lat owocnej koegzystencji w Polsce różnych religii, narodów i kultur. W rzeczywistości, muzyka w dzisiejszym brzmieniu powstała w Stanach Zjednoczonych, gdy emigranci żydowscy pracujący w Hollywood skomercjalizowali i stworzyli wersję muzyki, zapożyczając wiele elementów z innych obszarów ludowych i popularnych rytmów muzyki zachodniej. Żydzi zamieszkiwali w Polsce skupiając się dobrowolnie głównie w gettach, co było efektem rabinackiej i talmudycznej dyscypliny. W Rzeczpospolitej diaspora żydowska rządziła się swoimi prawami do tego stopnia, że gminy posiadały swoje własne, niezależne od Państwa sądy.

Tegoroczny festiwal żydowski zbiega się w czasie z drugą turą wyborów prezydenckich oraz z organizowaną w Krakowie międzynarodową konferencją z okazji 10-lecia Wspólnoty Demokracji, w której weźmie udział dyplomacja ponad stu krajów, w tym Sekretarz Stanu USA, Hillary Clinton. Możliwości sfotografowania się z wieloma gośćmi ze świata nie odmówił również pełniący obowiązki Prezydenta RP – lecz uzurpujący sobie prawo ponad te niezbędne obowiązki – Bronisław Komorowski. Goście odwiedzający Polskę otoczeni będą więc atmosferą żydowską, co przez wielu dygnitarzy, najczęściej nie mających większego pojęcia o historii Polski, będzie odebrane jako ludowa muzyka polska.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie rp.pl
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=23351 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]