Anglia: Przełomowy proces w sprawie skandalicznej wystawy

Aktualizacja: 2008-07-28 5:22 pm

Angielskie centrum artystyczne Baltic Centre for Contemporary Art w Gateshead zostało pozwane do sądu z oskarżenia o wywołanie zgorszenia wystawiając rzeźbę chińskiego "artysty" Terence Koh, przedstawiającą Chrystusa z przyprawionym członkiem w stanie wzwodu.

Prace Koha, które cieszą się wielkim wzięciem m.in. w Stanach Zjednoczonych, gdzie sprzedawane są po cenach sięgających kilkudziesięciu tysięcy dolarów, wystawione zostały w Baltic Center przez ponad 4 miesiące, od września 2007 roku do stycznia br. W tym czasie do dyrekcji Galerii wpłynęło wiele zażaleń, a obecnie przed sądem rozpoczął się proces mający być przełomowym w ukaraniu sprawców, jakkolwiek przewidziane prawem kary (Section 5 of the Public Order Act 1986) są symboliczne i wynoszą maksymalnie do 6 miesięcy pozbawienia wolności i 5 tysięcy funtów grzywny.

31-letni Terence Koh, urodzony w Kanadzie i mieszkający w Nowym Jorku "artysta" chińskiego pochodzenia, zdołał zasłynąć innymi pracami o skandalicznym i pornograficznym charakterze, które wystawiane były w najbardziej znanych galeriach świata, jak MuHKA Museum w Austrii, Whitney Museum of American Art w Nowym Jorku, Kunsthalle Zurich w Szwarjcarii, Royal Academy w Londynie, a także Galeria Saatchi i Judith Rotschild Foundation.

Otwarta 2 lipca 2002 roku Galeria Baltic Center, kosztująca 50 milionów funtów, oprócz wyraźnej linii mającej na celu degenenerację społeczeństwa angielskiego, boryka się z finansowymi kłopotami wywołanymi niewyjaśnionymi transakcjami finansowymi dyrekcji.

 

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=2316 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]