Oportunizm pod szyldem idealizmu

Aktualizacja: 2010-05-19 2:55 pm

Pisałem już o Nagrodzie im. Kapuścińskiego, której ustanowienie zbiegło się idealnie z pojawieniem się jego biografii pióra Artura Domosławskiego.

Dzięki temu wiemy już, na czym polega dziennikarska rzetelność à la III RP, która tak pięknie wyrasta ze swoich PRL-owskich korzeni. Tymczasem ukazała się kolejna książka “Tragarze śmierci”. Jej autorzy, dziennikarze śledczy: Witold Gadowski i Przemysław Wojciechowski, pokazują nam w serii zbliżeń terroryzm z lat 70 r. i 80., kiedy to wykluwało się monstrum, które dziś przybrało charakter światowej plagi. Autorzy dowodzą rzeczy wiadomej wcześniej, acz nie opisanej, że terroryzm ów istniał dzięki współpracy z komunistycznym blokiem, a właściwie został przezeń wyhodowany. W tej sprawie istniała ścisła współpraca państw Układu Warszawskiego pod nadzorem Moskwy, z której trudno było się wyłamać nawet tak relatywnie samodzielnemu watażce jak dyktator Rumunii Nicolae Ceausescu.

Ryszard Kapuściński, który współpracował z wywiadem PRL, pośrednio współpracował z jego moskiewskimi mocodawcami. Jako człowiek inteligentny wiedział o tym doskonale, tak jak wiedział o tym każdy, kto żył w PRL. Autor biografii i zastęp jego obrońców starają się wmówić nam, że kolaboracja owa była wynikiem ideowego, lewicowego zaangażowania autora “Cesarza”. Pomysł, aby działanie na rzecz imperialnych apetytów Związku Sowieckiego uznać za przejaw lewicowego zaangażowania, jest wyrazem tak skrajnie antylewicowej postawy, że budzi sprzeciw nawet u mnie. W kontekście “Tragarzy śmierci” uznać należałoby konsekwentnie, że lewicowy idealizm kazał pomagać zawodowym zabójcom w rodzaju Carlosa-Szakala czy grupie Baader-Meinhof.

Idealizm niczego nie usprawiedliwia. Trudno jednak zaakceptować sprzedaż cynicznego oportunizmu, jakiego wyrazem było “zaangażowanie” Kapuścińskiego pod szyldem idealizmu. Nawet lewicowego.

Bronisław Wildstein

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=21820 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]