Reklama Kościoła: księża podrygują w rytm muzyki

Aktualizacja: 2010-04-26 9:25 pm

Kościół katolicki we Francji rozpoczął w tym tygodniu oryginalną kampanię medialną mającą zwiększyć liczbę powołań kapłańskich. Na jednym ze zdjęć reklamowych młody “wyluzowany” ksiądz zachęca swoich rówieśników do stanu kapłańskiego hasłem “mój szef to Jezus”.

Jak podkreśla na swojej stronie internetowej francuski episkopat, to pierwsza kościelna profesjonalna kampania “reklamowa” w tym kraju. Na potrzeby akcji wydrukowano 70 tysięcy kart pocztowych, skierowanych przede wszystkim do młodzieży w wieku 16-22 lat. Mają one być dostępne w wielu kafejkach, barach, restauracjach, kinach w całym kraju. Kampania obejmuje też duże ogłoszenia na łamach największych dzienników.

“Moim szefem jest Jezus”

Na jednej z pocztówek widać wesołego, młodego księdza w koloratce i w zielonej marynarce, do której przyczepiona jest plakietka z napisem po angielsku: “Jesus is my boss” (“moim szefem jest Jezus”). Obok widnieje dyskretna zachęta do wstąpienia do seminarium, także po angielsku: “Why not?” (“Czemu nie?”).

W ramach kampanii francuski Kościół uruchomił specjalną stronę internetową pod nazwą “Dlaczego nie ja?”. (www.etpourquoipasmoi.org). Można na niej zobaczyć klipy wideo, które ironicznie naśladują niezwykle popularny we Francji show dla kandydatów na przyszłe gwiazdy muzyki “Star Academy” (Akademia Gwiazd).

W wersji “kościelnej” ów show zmienił nazwę na “Akademię Księży”, a na filmie widać trzech młodych duchownych, podrygujących w rytm muzyki pop. Na innych, już poważniejszych klipach, młodzi księża opowiadają, dlaczego wybrali tę drogę życiową i na czym polega ich praca w parafii.

Dramatyczny spadek powołań kapłańskich

Przygotowywana od wielu miesięcy kampania zbiegła się w czasie z ujawnieniem przypadków pedofilii wśród katolickich księży w różnych krajach m.in. w Niemczech. “Nie ma żadnej sprzeczności między faktem, że Kościół, który wyraził swój wstyd, sprzeciwia się bardzo stanowczo pedofilii, a tą kampanią, która ma zachęcić do powołań kapłańskich” – powiedział dziennikowi “Le Parisien” rzecznik episkopatu, ksiądz Bernard Podvin.

Francuski Kościół boryka się od lat z problemem dramatycznego spadku powołań kapłańskich. Jak podają kościelne statystyki, obecnie we francuskich parafiach pracuje około 15 tys. księży, podczas gdy jeszcze w 1990 roku było ich 10 tys. więcej. Wśród kapłanów przeważają osoby w starszym wieku.

kg,PAP

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Za: Polskie Radio -- [Org. tytuł: « Reklama Kościoła: księża podrygują w rytm muzyki»]
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=20962 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]