- Bibula – pismo niezalezne - http://www.bibula.com -

Kamienie z WTC trafią na ołtarz europejski na Kotlarzu

..pod takim tytułem zamieścila informację Rzeczpospolita, a my przedrukowujemy ją z uwagi na absurdalność pomysłu “księdza” Jana Byrt. – BIBUŁA

Kamienie ze zburzonych wież World Trade Center w Nowym Jorku staną się elementami ołtarza europejskiego, który zostanie wzniesiony na szczycie Kotarza w Beskidach – poinformował proboszcz luterańskiej parafii w Szczyrku, ksiądz Jan Byrt.

Duchowny, który jest pomysłodawcą budowy ołtarza, powiedział, że kamienie ofiarowało małżeństwo ze Skoczowa na Śląsku Cieszyńskim.

Ołtarz zostanie wzniesiony z kamieni, które przyniosą wierni. Ma mieć biblijne wymiary 2,5 na 1,5 metra. Ksiądz szacuje, że potrzeba około 2,5 tysiąca płaskich kamieni o wadze od pół do dwóch kilogramów. Zbiórka w szczyrkowskiej parafii luterańskiej potrwa do końca wakacji. Ksiądz Byrt zapewnił, że przy ołtarzu, na wielkiej kamiennej płycie, wypisane zostaną nazwy miast, z których zostały przywiezione kamienie użyte do budowy ołtarza.

Duchowny poinformował, że raz do roku będzie przy nim odprawiał ekumeniczne nabożeństwo w intencji Europy.

Wśród już dostarczonych są m.in. kamienie z Czech i Słowacji, Niemiec, Finlandii, a spoza Europy – także z Etiopii, Mali. Niedawno ofiarowane zostały kamienie z Izraela oraz Birmy, którą nawiedził cyklon.

Duchowny podkreślił, że przed ołtarzem chrześcijanie będą się modlili o przebudzenie duchowe, o pomoc i błogosławieństwo Boże dla krajów pozaeuropejskich.

Inicjator wzniesienia ołtarza słynie z niekonwencjonalnych pomysłów. Z jego inspiracji przy Białym Krzyżu w Beskidzie Śląskim stanęły kamienne tablice z wykutym dekalogiem. Duchowny podczas nabożeństw używa także kielicha – repliki legendarnego świętego Graala. Rozdawał biblie oraz zainicjował akcję przekazywania używanych nart uboższym.

Źródło : PAP

Za: Rzeczpospolita | ika 30-05-2008, ostatnia aktualizacja 30-05-2008 12:08

 

 

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]