Rabin pomaga w zbiórce… różańców i zapobiega ich wyrzucaniu

Aktualizacja: 2008-04-14 1:53 pm

Rabin Marc Gellman, znana w Stanach Zjednoczonych postać, poprzez prowadzony przez niego dział The God Squad, drukowany w ponad 50 gazetach i emitowany w telewizji, przyczynił się do rozpowszechnienia idei zbierania i wysyłania różańców do katolickich żołnierzy służących w Iraku i Afganistanie.

Inicjatywa rozpoczęła się, gdy jedna z czytelniczek zapytała się na łamach jego działu, co należy robić z zużytymi różańcami, na co rabin, po konsultacjach z księdzem katolickim, odpowiedział, że “różańce powinny spocząć w stosowny sposób. Oznacza to, iż powinny one być oddane księdzu, który je odpowiednio zagospodaruje, bądź można je zakopać w ziemii odmawiając modlitwę.”

Na zamieszczone 16 lutego br. wyjaśnienie, odpowiedzieli państwo Bill i Margo Lawless z Bethlehem (stan Pennsylvania), którzy zdecydowali się zorganizować zbiórkę zużytych różańców. W zaledwie kilka tygodni po ogłoszeniu przez rabina Gellmana kontaktu z państwem Lawless, otrzymali oni ponad 1000 różańców, a każdy dzień przynosi nowe paczki z różańcami.

Monsignor Tom Hartman i rabin Marc Gellman
Photo source: WCHS-ABC8

Rabin Gellman mówi, że wzruszyła go bezinteresowność i czystość motywacji państwa Lawless. “To są wlaśnie ludzie-dobroczyńcy, którzy podtrzymują moralną tkankę naszego kraju. Nikt o nich nie mówi, nikt nie robi o nich reportaży” – powiedział rabin Gellman w wywiadzie telefonicznym, i dodał: “Nie powinniśmy zawsze patrzeć na Buffetów, Gatesów i tych wszystkich zillionerów, którzy rozdają miliony i miliardy. Największa dobroczynność jest dziełem właśnie takich ludzi [jak państwo Lawless]”.

Gdy jeden z księży katolickich doradził później rabinowi Gellmanowi, że nie poświęcone różańce mogą być zwyczajnie wyrzucone, rabin zareagował: “Powiedziałem sobie: “Nie podoba mi się ta rada”. Nie potrafię odróżnić różańca poświęconego od niepoświęconego. Dla mnie, różaniec to jest różaniec. Nie podoba mi się pomysł wyrzucania różańców, by znajdował się on w śmieciach razem ze starymi głowami ryb. Jako rabinowi nie podoba mi się ten pomysł.”

 

Dział The God Squd pojawił się w telewizji ABC 1995 roku w programie Good Morning America, a później w wielu gazetach. Prowadzony był przez wiele lat razem przez rabina Marca Gellmana i Monsignor Toma Hartman, który w zeszłym roku zrezygnował jednak ze swojego udziału w związku z zaawansowaną chorobą Parkinsona.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie materiałów redakcyjnych
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=1980 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]