Naukowcy izraelscy: Badanie DNA można sfałszować

Aktualizacja: 2010-03-9 8:30 pm

Grupa naukowców izraelskich pod kierownictwem dr. Dana Frumkina z  firmy Nucleix wykazała, że badania DNA można sfałszować. Zepołowi z Tel Awiwu udało się sfabrykować próbki śliny i krwi, tak aby wykazywały obecność DNA innej osoby. Wykazano również, że można wytworzyć fałszywe DNA operając się na znanym profilu DNA, np. przechowywanym w bazie danych i w ten sposób sfałszować dowody rzeczowe podczas śledztwa.

Jak twierdzi dr Frumkin, każdy absolwent wydziału biologii może z łatwością dokonać tego rodzaju fałszerstwa. Firma Nucleix opracowała specjalny test mający służyć w badaniach kryminalistycznych, za pomocą którego można będzie odróżniać próbki prawdziwe od sfałszowanych.

Badania opublikowane zostały w lipcu ubiegłego roku przez fachowe pismo Forencic Science International: Genetics.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=19226 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]