Izraelski szpital zatrzymał dziecko jako "zastaw" pod opłatę szpitalną

Aktualizacja: 2006-03-27 12:00 am

Izraelski minister sprawiedliwości podjął działania wyjaśniające wobec doniesienia, iż jeden ze szpitali zatrzymał noworodka jako "zastaw" za zapłacenie rachunku.
Jerozolimski szpital al-Muqassad miał zatrzymać dziecko aż do uiszczenia opłat szpitalnych. Matka, obywatelka Izraela dwa miesiące temu urodziła trojaczki, które wymagały intensywnej opieki. Ponieważ ojciec dzieci jest Palestyńczykiem z Zachodniego Brzegu, szpitał – prowadzony przez arabską organizację charytatywną – nie był pewny czy będzie w stanie uzyskać zwrot kosztów od izraelskiej ubezpieczalni National Insurance Institute.
Szpital wypisał matkę z dwójką dzieci, a jedno dziecko pozostawił jako "zastaw" – podaje izraelska gazeta Haaretz. Szpital twierdzi, że wypisanie dzieci w różnych terminach wynikało ze stanu zdrowia dzieci, ponieważ przedwczesny poród wymagał intensywnej opieki szpitalnej.

Matka zwróciła się po pomoc do ministerstwa sprawiedliwości, które zbadało sytuację potwierdzając zarzuty matki. Jak stwierdził przedstawiciel Ministerstwa po rozmowie z dyrektorem szpitala, nie jest to przypadek jednorazowy, lecz "normalna procedura". Ministerstwo nakazało wypisanie dziecka ze szpitala i przyrzekło, że dołoży starań, aby szpital otrzymał zwrot poniesionych kosztów.

Jak stwierdza gazeta, dwa inne izraelskie szpitale odmówiły przyjęcia ciężarnej kobiety, gdyż nie była w stanie wpłacić depozytu w wysokości 72 tysięcy dolarów.

 

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=191 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]