Propozycja dla Grecji: Jesteście zadłużeni? Sprzedajcie swe wyspy!

Aktualizacja: 2010-03-4 2:15 pm

Niemiecki dziennik Bild wezwał Grecję do sprzedaży swych wysp na morzu Egejskim jeśli nie potrafi znaleźć środków na pokrycie gigantycznego zadłużenia. Artykuł poparty zresztą wypowiedziami ekspertów związanych z koalicją rządową zatytułowano “Sprzedajcie przecież wasze wyspy, splajtowani Grecy… i Akropol razem z nim!”

Samo pojawienie się tak kontrowersyjnego pomysłu “koncesje terytorialne w zamian za kasę” i to jeszcze akurat w niemieckiej gazecie musi budzić jak najgorsze skojarzenia. Grecja panicznie szuka oszczędności. Przyjęty wczoraj w Atenach pakiet oszczędnościowy przyniósł rządowi ok 4,8 mld euro co jest kroplą w morzu wobec niemal 300 miliardów długu. Całą resztę musiałaby sfinansować Unia Europejska, czyli w znacznej większości właśnie Niemcy. Dlatego Bild podnosi te wydawałoby się absurdalne pomysły, mówiać “jeśli już mamy płacić, to powinniśmy coś z tego mieć”.
Na morzu Egejskim jest ponad 3000 wysp z czego tylko 87 jest zamieszkana. Hamburska firma obrotu nieruchomościami Vladi Private Islands oferuje obecnie bezludną wyspę w Grecji z ceną wywoławczą 45 mln euro.
Niektóre z wysepek były w niedawnej przeszłości polem ostrego sporu terytorialnego pomiędzy Grecją a Turcją podczas którego dochodziło nawet do prowokacji militarnych. Artykuł Bilda nie ukazał się w przypadkowym momencie. Jutro do Berlina przybyć ma grecki premier Jeorjos Papandreu a temat jego rozmów z kanclerz Angelą Merkel może być tylko jeden – niemiecka pomoc finansowa dla upadającej Grecji.

Ekspert finansowy współrządzącej liberalnej Partii Wolnych Demokratów (FDP) Frank Schaeffler powiedział “Bildowi”: “Pani kanclerz nie może łamać prawa, nie wolno jej obiecywać Grecji żadnej pomocy. Greckie państwo musi się radykalnie pozbyć udziałów w firmach i posprzedawać również nieruchomości, na przykład niezamieszkałe wyspy”. W podobnym tonie wypowiadają się także chadecy, zatem kwestia sprzedaży wysp być może nie jest tylko dziennikarskim wymysłem.

konserwa

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Za: KonserVat -- [Org. tytuł: « Grecy sprzedajcie swe wyspy»]
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=19042 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]