„Lacha, Żyda i psa – bo ich wiara jednakowa”

Aktualizacja: 2010-03-3 10:03 am

W ostatnim czasie ukazała się bulwersująca reklama lwowskiego browaru, klip prezentowano w  telewizji ukraińskiej. W spotach wykorzystano jako materiał reklamowy… rzeź w Humaniu. W reklamie znalazła się wypowiedz „Lacha, Żyda i psa – bo ich wiara jednakowa”, co wywołało falę protestów środowisk kresowych, sprawę dokładnie opisywał lwowski Kurier Galicyjski.

Marka Lwowskie Piwo należy do Grupy Carlsberg. Postanowiliśmy zamieścić przeprosiny, które w ostatnich niach opublikował lwowski browar .Szanowni Państwo,

Pragniemy wyrazić nasze głębokie ubolewanie z powodu zaistniałej sytuacji dotyczącej piwa „Lwowskie” – sponsora emisji serialu historycznego pt. „Historia ziem ukraińskich” na kanale „24” w ukraińskiej TV, jaką opisano w gazecie. Była to kolejna emisja tego serialu, który po raz pierwszy wyemitowano w telewizji ukraińskiej 2 lata temu. Wówczas serial spotkał się wśród widzów z pozytywnym odbiorem i nie mieliśmy świadomości, że może też zawierać treści kontrowersyjne.

Browar Lwowski nie był odpowiedzialny za powstanie tego serialu, a jedynie zakupił pakiet sponsorski, nie dysponował prawem dokonywania kolaudacji, czy też wprowadzania jakichkolwiek zmian do serialu; Browar nie miał również żadnego wpływu na jego autorów ani na przygotowanie fabuły serialu. Wyświetlono 183 odcinki serialu, ukazujące negatywne i pozytywne strony historii Ukrainy.

Omawiany odcinek opowiada historię zdobycia Humania przez ukraińskich Hajdamaków (walczących przeciwko polskim władzom) kierowanych przez atamana Maksyma Żeleźniaka. W serialu ich działania zostały określone jako «okropna rzeź», a następnie wspomniano, iż po zajęciu zamku powieszeni zostali polski ksiądz, Żyd i pies, co opatrzono podpisem «Lach, Żyd i pies – ich wiara jednakowa».

Autorzy serialu w ten sposób przedstawili jedną ze strasznych i zbrodniczych kart w historii Ukrainy. Jest nam bardzo przykro z powodu zaistniałej sytuacji. Sponsorując ponowną emisję serialu historycznego, nie zamierzaliśmy obrazić przedstawicieli żadnego narodu. Podkreślamy, iż obecnie ten projekt sponsoringowy został już zakończony, a w przyszłości będziemy z większą ostrożnością podchodzić do sponsorowania przedsięwzięć o charakterze historycznym.

Jednocześnie pragniemy podkreślić, iż traktujemy przedstawicieli wszystkich narodów bez wyjątku z najgłębszym szacunkiem i jesteśmy całkowicie przekonani o tym, że stosunki pomiędzy wszystkimi krajami i narodami powinny opierać się na tolerancji i przyjaźni oraz poszanowaniu  wzajemnych różnic.

Wszystkich, którzy poczuli się dotknięci lub obrażeni sposobem podania informacji zawartej w jednym z odcinków serialu «Historia ziem ukraińskich», wyemitowanym w ukraińskiej TV na kanale «24», treścią jakiego była rzeź w Humaniu podczas powstania Hajdamaków, a sponsorowanym przez nasz podmiot zależny – Browar Lwowski serdecznie przepraszamy !

Svetlana Veselovskaya

Dyrektor ds. Komunikacji Browaru Sławutycz

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=18959 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]