Komisja Europejska dopuściła do uprawy żywność GMO. Polska nie może się sprzeciwić.

Aktualizacja: 2010-03-2 12:03 pm

W zaskakująco szybkiej procedurze, już w pierwszym miesiącu urzędowania Komisja Europejska  zgodziła się na uprawę na terenie Wspólnoty genetycznie zmodyfikowanej odmiany ziemniaków. To pierwsza taka decyzja w Unii od 12 lat. – informuje Polskie Radio.

Komisja zgodziła się na uprawę odmiany Amflora, którą opracował niemiecki koncern chemiczny BASF. Ziemniaki mają być przeznaczone głównie na paszę dla zwierząt, chociaż praktyka często odbiega od zakładanych założeń. Komisja dopuściła również do sprzedaży trzy odmiany genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, jakkolwiek na obecnym etapie nie pozwoliła na ich uprawę na terenie Wspólnoty.

Decyzja Komisji oznacza, że wszystkie kraje, bez względu na ich wewnętrzne prawo zabraniające uprawy czy sprzedaży produków GMO, czyli takie jak Polska, będą zmuszone zezwolić na uprawę zmodyfikowanego ziemniaka. Polska wcześniej próbowała całkowicie zakazać żywności modyfikowanej, lecz przez Komisję Europejską zmuszona została do zmiany przepisów.

Aby obejść wprowadzone wytyczne, jedynym wyjściem jest skorzystanie z tzw. klauzuli ochronnej, jednak kraj chcący skorzystać z tej formy musi przedstawić nowe dane naukowe mówiące o szkodliwości dla zdrowia lub środowiska naturalnego – mówi ekspert unijny Komisji, Eleftheria Nearchou.

Krytycy decyzji, która została tak błyskawicznie rozpatrzona wskazują, że Komisja uległa lobby przemysłowemu. Projekt zalegalizowania genetycznie zmodyfikowanego ziemniaka czekał w Komisji 12 lat. Ten długi okres wynikał m.in z wielkiej debaty specjalistów, którzy wskazują na długofalowe szkodliwe dla człowieka i środowiska skutki wprowadzenia żywności GMO. Lobby przemysłowe liczące na wielomiliardowe zyski i totalną kontrolę upraw oraz wykupieni przez te lobby naukowcy, doprowadzili do przeforsowania tej niebezpiecznej dla ludzkości decyzji.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie Polskie Radio
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=18934 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]