Kolejna bezczelna wypowiedź przewodniczącego Światowego Kongresu Żydów i żądania pod adresem Papieża

Aktualizacja: 2010-01-17 9:47 am

Przewodniczący Światowego Kongresu Żydów Ronald Lauder chce by podczas wizyty Benedykta XVI w synagodze w Rzymie papież wyjaśnił kilka kwestii, wywołujących polemiki i dyskusje od początku jego pontyfikatu. „Ocaleni z Holokaustu są oburzeni, kiedy Piusowi XII przypisuje się heroiczność cnót” – napisał.

W tekście opublikowanym na łamach włoskiego dziennika “Corriere della Sera” w przeddzień wizyty Ojca Świętego w rzymskiej synagodze, Lauder podkreślił:

“My, Żydzi jesteśmy ludem bardzo wrażliwym, czy nawet nadwrażliwym, bo historia zmusiła nas do zachowania czujności, jeśli weźmie się pod uwagę, że antysemityzm szerzył się i pozostawał głęboko zakorzeniony wśród wysokich dostojników kościołów chrześcijańskich jeszcze kilka dziesięcioleci temu”.

“Przyglądamy się uważnie gestom i symbolom, zwłaszcza ze strony papieża o germańskim pochodzeniu” – stwierdził szef Światowego Kongresu Żydów na łamach największej włoskiej gazety. “Musimy mieć pewność, że pokonano pradawne podziały i że nie powtórzą się błędy z przeszłości” – dodał.

Lauder zwrócił uwagę na kontestowaną przez środowiska żydowskie decyzję papieża o przywróceniu starej modlitwy na Wielki Piątek, zachęcającej Żydów do uznania w Chrystusie odkupiciela całej ludzkości. “Niektórzy z nas czują się tym głęboko obrażeni” – napisał.

Przypomniał o zdjęciu ekskomuniki z „ultrakonserwatywnego i antysemickiego” biskupa z Bractwa świętego Piusa X. „Jesteśmy zbulwersowani” – oświadczył szef Światowego Kongresu Żydów. W podobnym duchu wypowiedział się o podpisie papieża pod dekretem o heroiczności cnót Piusa XII, przypominając że trwa debata, czy zrobił on wszystko, co możliwe, by “kogokolwiek uratować” w czasie Zagłady.

MaRo/PAP/Wiara.pl

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Za: Fronda.pl -- [Org. tytuł: « Światowy Kongres Żydów chce by Benedykt XVI wytłumaczył się z niektórych swoich decyzji»]
Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=17420 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]