- Bibula – pismo niezalezne - http://www.bibula.com -

Herezje kapelana w Pałacu Prezydenckim

W Polsce trwa wielka dyskusja na temat metody in vitro. Kampanię przeciw tej metodzie jako niemoralnej i sprzecznej z nauką Kościoła zorganizowało siedem mediów katolickich. Ksiądz jest przeciwnikiem tej metody?

– Nie ode mnie to zależy.

A gdyby o to zapytał uczeń na lekcji religii?

– Konkretnego człowieka, który przyjdzie z tym problemem, wysłucham i jakoś nim pokieruję. I zgodzę się z jego decyzją.

Jakakolwiek by była?

– Tak, bo moim zadaniem jest zrozumieć drugiego człowieka.

Kościół powinien ingerować w to, jakie państwo ma tworzyć prawo w tej kwestii?

– Wolałbym nie odpowiadać na pytanie, co Kościół powinien robić. Jestem zwykłym księdzem, który ma pomagać zwykłym ludziom. A nie potępiać ich, bo skorzystali z tej metody. To jest moje bardzo ważne zadanie.

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że władze Włoch powinny uwzględnić protest matki jednego z uczniów, która domagała się zdjęcia krzyża w szkole, bo ten krzyż naruszał według niej jej prawo do wychowywania dziecka zgodnie z własnymi przekonaniami i wolność religijną uczniów. Da się pogodzić tych, którzy chcą mieć krzyż w szkole, z tymi, którzy go nie chcą?

– Da się. Próbowałbym ich pogodzić. I sądzę, że byśmy się porozumieli.

Krzyż by wisiał?

– Albo nie. To zależy od tego, jak by uczniowie zdecydowali. Na pewno bym nie walczył o krzyż, bo jestem przeciwnikiem każdej wojny, także o krzyż. (…)

Biskupi wezwali do obrony krzyża. Jest to – mówili – zadanie dla wszystkich wierzących.

– Ja bym do takiej wojny nie wzywał, zresztą wiem, że niektórzy mają mi to za złe. W mojej szkole w niektórych klasach wiszą krzyże. Uczniowie prosili mnie, żebym je uroczyście poświęcił. W innych klasach krzyży nie ma. I tak jest dobrze. Teraz byłoby niemądrze, gdyby w nowych publicznych miejscach na siłę krzyże wieszać. Ale powinny zostać tam, gdzie już są, skoro do tej pory nie przeszkadzały.

A gdyby uczeń zapytał księdza, czy gej może iść do nieba, to co ksiądz by powiedział? Meksykański kardynał Javier Lozano Barragán powiedział: “Transseksualiści i homoseksualiści nie wejdą do Królestwa Niebieskiego”.

– Do nieba idzie każdy człowiek, który Boga nie wyklucza. Zbawienie osiąga każdy, kto chce zbawienie osiągnąć. (…)
(…)

Pytają o antykoncepcję?

– Na każde pytanie odpowiadam.

Że jest niedozwolona?

– Odpowiedź jest zależna od sytuacji. Konkretne rozwiązania u konkretnych ludzi są inne. Kościół próbuje ukazywać najdoskonalsze, idealne sposoby życia. Po to jest, żeby wzywać do doskonałości. Chrystus zachęcał do świętości, ale nie wybrzydzał na tych, którzy świętości nie osiągali. Czasami demonstracyjnie wprost pokazywał, że tych gorszych, poniewieranych, uważanych za grzeszników potrafi traktować po ludzku. Przebaczyć im.

Rozmawiają Kublik i Olejnik
www.wyborcza.pl
fragmenty za forum fronda.pl

“Wywiad z ks. Romanem Indrzejczykiem, prezydenckim kapelanem”

ZOB. RÓWNIEŻ:

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]