- Bibula – pismo niezalezne - http://www.bibula.com -

Komorowski zapowiada rekompensaty za żydowskie mienie [wypłacane przez Polskę dla uzurpatorów legalnych spadkobierców]

Przebywający w Izraelu marszałek Sejmu RP Bronisław Komorowski wyraził nadzieję, że polski rząd ostatecznie przygotuje ustawę rekompensacyjną. Stanowiłaby ona podstawę do wypłaty odszkodowania za pozostawione w Polsce w okresie II wojny światowej mienie żydowskie, którego zostali pozbawieni w wyniku agresji Niemiec na Polskę w 1939 r.

W trakcie rozmowy z prezydentem Izraela Szimonem Peresem w Jerozolimie marszałek Komorowski zaznaczył, że faktyczny zwrot mienia pozostawionego w wyniku wojny byłby raczej trudny, wskazał jednak na możliwość wypłaty rekompensat w wysokości około 25 proc. wartości mienia. Jak podkreślił, miałyby być one wypłacane w częściach.
Politycy poruszyli także kwestię wymiany polskiej i izraelskiej młodzieży. W trakcie rozmowy Bronisław Komorowski zaznaczył, że powinna ona być bardziej nakierowana na bezpośredni kontakt rówieśników. Tak, by młodzi Izraelczycy przyjeżdżający do Polski “nie odwiedzali tylko miejsc upamiętniających holokaust”, ale spotykali się z polskimi rówieśnikami.

MBZ, PAP

ZOB. RÓWNIEŻ:


CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]