- Bibula – pismo niezalezne - http://www.bibula.com -

Nowy pastorał papieża Benedykta XVI

W dniu dzisiejszym Ojciec Święty przewodniczył będzie pierwszym Nieszporom pierwszej niedzieli Adwentu, rozpoczynającej rok liturgiczny. New Liturgical Movement informuje, że od tej uroczystości Benedykt XVI będzie używał nowego pastorału. Na łamach Osservatore Romano, mistrz papieskich ceremonii liturgicznych, mons. Guido Mairni, wyjaśnia, że swym kształtem jest on podobny do feruli Piusa IX, którą papież do tej pory używał.

Nowa ferula papieska została – podobnie jak ferula Piusa IX – przekazana Rzymowi w 1877 roku przez stowarzyszenie rzymskie Circolo San Pietro, wspierające papiestwo, założone w 1869 roku. Jest ona jednak nieco poręczniejsza i lżejsza od dotychczas używanej przez Ojca świętego feruli, co będzie ułatwiało posługiwanie się nią w czasie liturgii.
Z przodu, w samym centrum krzyża, przedstawiony jest Baranek Boży, zaś na jego końcach umieszczone są symbole czterech ewangelistów. Ramiona krzyża przyozdobione wzorem przypominający sieci, co wskazuje na to, że Namiestnik Chrystusowy jest ‘rybakiem ludzi’. Na odwrocie, w centrum, znajduje się monogram Chrystusa Chi – Rho, zaś na końcach krzyża widnieją wizerunki czterech Ojców Zachodu i Wschodu: św. Augustyna, św. Ambrożego, św. Atanazego i św. Jana Chryzostoma. Na szczycie trzonu umieszczony zaś jest herb Benedykta XVI

Autor: Bartłomiej Krzych

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]