Aktualizacja strony została wstrzymana

Precedensowy wyrok bioetyczny: Czy Unia opatentuje człowieka?

Europejski Trybunał Sprawiedliwości zdecyduje, czy będzie można opatentować genetyczną metodę prowadzącą do śmierci embrionów. Prawo mówi, że nie, ale wyrok może być precedensowy.

Niemiecki Trybunał Federalny przełożył podjęcie decyzji, że genetykowi Oliverowi Brüstle nie wolno opatentować metody uzyskiwania komórek nerwowych z komórek macierzystych pochodzących z ludzkich embrionów. Decyzja będzie teraz zależeć od Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który dostał szansę podjęcia precedensowego wyroku w tej sprawie.

– Nie wiemy jak zachowa się ETS w tej sprawie, bo choć ma narzędzia do oceny tej spawy, europejskie sądownictwo jest mocno zideologizowane – mówi w rozmowie z portalem Fronda.pl bioetyk dr Kazimierz Szałata z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. – Dziwić może natomiast fakt, iż sam Trybunał Federalny podjął iście piłatowską decyzję, umywając ręce od sprawy – dodaje naukowiec.

Naukowiec z Uniwersytetu w Bonn od 1995 roku walczy o to, by jego „wynalazek” mógł zostać opatentowany w Niemczech. Pierwotnie udało mu się to w 1999 roku, w urzędzie patentowym w Monachium. Dzięki temu uzyskał wyłączną możliwość osiągania zysków z realizowania metody, na podstawie której można pozyskiwać komórki nerwowe z komórek macierzystych pochodzących z ludzkich embrionów.

Zaprotestowała jednak ekologiczna organizacja Greenpeace. – Mniej nam chodziło o dyskusyjny temat badań przeprowadzanych na komórkach macierzystych, zaś bardziej o zasadnicze pytanie, czy można opatentować i skomercjalizować człowieka, w tym przypadku ludzki embrion – tłumaczy tę postawę Barbara Kamradt z Greenpeace.

Ekolodzy wygrali już w tej sprawie proces przed sądem patentowym. Sprawa ostatecznie trafiła przed najwyższy sąd w Niemczech, czyli Trybunał Federalny. Ten orzekł, iż nie jest w stanie udzielić konkretnej odpowiedzi na zadane pytanie, dopóki nie otrzyma na ten temat informacji od Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. To właśnie ETS ma rozstrzygnąć sprawę pod kątem zgodności z unijnym prawodawstwem odnośnie kwestii bioetycznych.

Zdaniem europosła Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej Petera Liese, ETS nie może inaczej zdecydować, niż odrzucić argumentację Brüstlego. – Prawo europejskie nie pozostawia wątpliwości, iż patenty, które opierają się na niszczeniu ludzkich embrionów, są niedopuszczalne – mówi polityk austriackiemu portalowi Kath.net. W myśl dyrektywy biopatentowej z 1998 roku patenty opierające się na zabijaniu ludzkich zarodków są niezgodne z europejskim prawem patentowym. Ponadto Parlament Europejski uznał w 2005 roku, iż nie wolno patentować także samych embrionalnych komórek macierzystych, gdyż można je uzyskać jedynie poprzez zabójstwo.

– Pozyskiwanie materiału biologicznego, choćby nie wiem w jak szczytnych celach, nie może odbywać się kosztem życia ludzkiego. A embrion to przecież człowiek. Prawo nie opierające się na ochronie życia ludzkiego jest zupełnie pozbawione sensu – uważa w rozmowie z nami dr Kazimierz Szałata.

Stefan Sękowski/Abendblatt.de/Kath.net

Za: Fronda.pl | http://www.fronda.pl/news/czytaj/precedensowy_wyrok_bioetyczny_wszystko_rozstrzygnie_sie_w_luksem | Precedensowy wyrok bioetyczny? Wszystko rozstrzygnie się w Luksemburgu

Skip to content