Wilno: Parlament wstępnie zgadza się na zakaz aborcji

Aktualizacja: 2007-12-21 4:02 pm

Parlament Litwy przyjął w pierwszym czytaniu wywołującą duże kontrowersje ustawę o ochronie życia poczętego.

Jeżeli ustawa zostanie ostatecznie zaaprobowana, to Litwa będzie czwartym państwem unijnym po Polsce, Irlandii i Malcie, które wprowadzi zakaz aborcji.

– Zaaprobowanie ustawy w pierwszym czytaniu jest już dużym sukcesem, chociaż przed nami jeszcze dwa głosowania – powiedział inicjator zgłoszonej przed dwoma laty ustawy, przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie, poseł Waldemar Tomaszewski.

– Potrzeba było dwóch lat, by projekt trafił pod obrady Sejmu, by przekonać część posłów do tego, że życie rozpoczyna się w chwili poczęcia – mówi poseł.

Przyjęty w czwartek w pierwszym czytaniu projekt ustawy o ochronie życia poczętego ma wielu przeciwników w litewskim Sejmie. Najbardziej gorliwym krytykiem jest posłanka Aszrine Pavilioniene, która określa ustawą mianem średniowiecznej.

– Jest to średniowieczna ustawa, która cofa nas do czasów ciemności. Narusza ona prawa kobiety do swego ciała, a także pozbawia ją możliwości decyzji kiedy rodzić i ile mieć dzieci – twierdzi Pavilioniene.

Litewska ustawa o ochronie życia poczętego została przygotowana na wzór analogicznej polskiej ustawy. Podobnie jak w Polsce, litewski projekt przewiduje kilka wyjątków od zakazu przerywania ciąży, m.in. jeżeli ciąża zagraża życiu i zdrowiu matki, albo kobieta została zgwałcona.

Projekt ustawy przewiduje również odpowiedzialność lekarzy, którzy dokonają zabiegu nielegalnej aborcji. Kobieta w takim wypadku nie byłaby pociągana do odpowiedzialności.

Według danych litewskiego Ministerstwa Zdrowia, co roku na Litwie dokonuje się kilkudziesięciu tysięcy aborcji.

Źródło : PAP

Za: Rzeczpospolita, 21-12-2007 10:57

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=1498 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]