Barbarzyńca w mitrze

Aktualizacja: 2009-09-24 1:24 pm

Portal Rorate Caeli (za CAP) przynosi wiadomość otrzeźwiającą i przypominająca o kruchości nowego ruchu liturgicznego zachęcając jednocześnie do większej czujności i modlitwy w obronie świętej liturgii.

W marcu 2006 roku ordynariusz diecezji Oristano [Italia, Sardynia], arcybiskup Piero Giuliano Tiddia w porozumieniu z kapitułą metropolitalną zadecydował, by proboszcz katedry, ks. Costantino Usai, usunął tymczasowy drewniany ołtarz, który wcześniej został ustawiony w katedralnym prezbiterium dla umożliwienia celebracji versus populum. Odtąd wszystkie Msze w katedrze były sprawowane ad orientem na głównym marmurowym ołtarzu.

Ponadto krucyfiks – który do tej pory umieszczony był na boku – powrócił na centralne miejsce na głównym ołtarzu. Niedługo potem arcybiskup Tiddia przeszedł na emeryturę, a jego następcą został monsignore Ignazio Sanna, który podczas swoich święceń biskupich w czerwcu 2006 wraz z kardynałem Camillo Ruinim (jego głównym konsekratorem) celebrował przy starym ołtarzu.

Arcybiskup Sanna nie tracił jednak czasu szybko wdrażając w życie własne poglądy liturgiczne. Jeszcze przed końcem 2006 roku powrócił drewniany ołtarz i znów odprawiano przodem do ludu. Arcybiskup potępił Msze sprawowane ad orientem, jako „eksperyment nieudany, eksperyment, który nadawał celebracji przedsoborowy charakter i – co było również jego własnym doświadczeniem – nie odpowiadało wrażliwości Ludu Bożego”.

Arcybiskup ujawnił niedawno plany rozebrania starych podłóg w prezbiterium i budowy stałego ołtarza z odpowiednim pulpitem po jego prawej stronie. W ramach renowacji (ruinacji) katedry, stary ołtarz został rozbity i usunięty.

—*—


Kardynał Newman powiedział kiedyś, że ludzie, nie aniołowie, są kapłanami Ewangelii, i że duchownych od świeckich odróżnia jedynie łaska. Święty Tomasz z kolei pisał, iż łaska koniecznie buduje na naturze. Jakże niedoskonała musi być natura wielu biskupów, skoro łaska płynąca ze święceń episkopatu wywiera na nich tak niewielki, czasami wręcz niezauważalny wpływ.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=14258 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]