Parlament Europejski broni homoseksualistów na Litwie

Aktualizacja: 2009-09-18 8:49 am

Parlament Europejski stanął w obronie homoseksualistów na Litwie, przyjmując rezolucję, w której kwestionuje litewską ustawę dotyczącą ochrony nieletnich. PE uznał, że może ona prowadzić do dyskryminacji ze względu na orientację seksualną, „łamiąc tym samym prawa człowieka zapisane w prawie europejskim”.

”Litewskie prawo jest otwarcie homofobiczne i głęboko niedemokratyczne. Trudno uwierzyć, że takie prawo zostało przyjęte w XXI wieku przez kraj należący do UE” – mówili eurodeputowani o orientacji liberalnej.

Chodzi o przyjęte przez litewski sejm w lipcu br. poprawki do przepisów dotyczących ochrony nieletnich. Znowelizowana ustawa zakazuje „informacji publicznej propagującej relacje homoseksualne” w miejscach dostępnych dla dzieci, która może wywierać „szkodliwy wpływ na rozwój nieletnich”.

Litewskiej ustawy bronił polski europoseł Konrad Szymański, który głosował przeciwko rezolucji. Jego zdaniem została ona napisana z troski “o rozwój emocjonalny i psychologiczny najmłodszych odbiorców mediów”, a także “z troski, by wychowanie dzieci było zgodne z przekonaniami rodziców”. „Ustawa ta w żadnym paragrafie nie narusza, a najczęściej nawet nie dotyka prawa europejskiego. Nikt nigdy nie upoważnił Unii Europejskiej do działania w tych dziedzinach. (…) Nigdy nie zgodzimy się, aby taka czy inna ideologia usprawiedliwiała przekraczanie granic kompetencji prawa europejskiego” – oświadczył Szymański.

Głos zabrała także europosłanka Joanna Senyszyn (SLD), która skrytykowała litewskie prawo: „Ustawa jest niedopuszczalna, a w swojej treści absurdalna i homofobiczna. Homofobia jest chorobą. Jednakże chorym z nienawiści do osób homoseksualnych nie należy współczuć. Są oni nie tyle homofobami, co szowinistami orientacji seksualnej. Jak wszystkich innych szowinistów, trzeba ich zwalczać i uchwalać przeciwko nim odpowiednie przepisy” – powiedziała Senyszyn, znana obrończyni gejów i lesbijek.

Debata na temat litewskiej ustawy wywołała wiele emocji wśród europosłów, gdyż litewski parlament pracuje nad kolejną, proponując kary finansowe za promocję homoseksualizmu w miejscach publicznych.

[Za: PAP, eKAI – 17.09.2009]

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=14114 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]