Judaizantes

Aktualizacja: 2007-11-16 3:11 pm

Ks. Romuald Jakub Weksler-Waszkinel urodził się w żydowskiej rodzinie w 1943 roku. Wojnę przetrwał w rodzinie chrześcijańskiej, która wychowała go w wierze katolickiej jako własne dziecko. O swoim żydowskim pochodzeniu dowiedział się, gdy miał 35 lat i był już księdzem katolickim od 12 lat. Przyjął swoje prawdziwe żydowskie nazwisko i zaczął nosić na szyi krucyfiks oraz gwiazdę Dawida. Jest zaangażowany w dialog między chrześcijanami a Żydami. Bez wątpliwości można go uznać za jednego z głównych głosicieli starożytnej herezji judaizantes (żydujących), potępionej już na Soborze w Jerozolimie, w którym wzięli udział Apostołowie. Oto mała próbka jego oryginalnych poglądów:

“Otóż taka modlitwa [o nawrócenie Żydów] dawno została w Kościele katolickim z liturgii usunięta i nikt (w Kościele katolickim) nie modli się już o nawrócenie Żydów. Nie ma również miejsca na taką modlitwę w rycie trydenckim. Powrót rytu – sposobu sprawowania liturgii – nie oznacza podważania nauczania ostatniego Soboru. W liturgii Wielkiego Piątku – również sprawowanej w rycie trydenckim – modlitwa za Żydów będzie miała taką formułę jak w liturgii posoborowej. Modelową modlitwą w intencji Żydów pozostawił sam Jan Paweł II, to jest ta, którą napisał specjalnie na II Dzień Judaizmu w Polsce. Nie ma tam nawet wzmianki o jakimkolwiek nawracaniu Żydów.”

Winę ponoszą katoliccy biskupi, Rzeczpospolita, 16.11.2007.

“…czy gdyby ksiądz dowiedział się o swoim pochodzeniu przed przyjęciem święceń kapłańskich, czy również wtedy zostałby księdzem.

– Obawiam się, że wówczas mogłoby się to skończyć po prostu jakąś chorobą psychiczną.”

“Tymczasem nie wiem dlaczego nie można w Polsce zrobić rzeczy elementarnej – powyrzucać tytuły akapitów z Biblii Tysiąclecia, w rodzaju: „Jezus odrzucony przez swój naród”, „Odrzucenie Żydów” albo przypis, który mówi: „uschła figa reprezentuje bezpłodny Izrael”. Na miłość Boską: 6 milionów wymordowanych ludzi, półtora miliona wymordowanych dzieci Biblia Tysiąclecia nazywa „bezpłodnym Izraelem”!

Jan Paweł II, podczas jednej z audiencji, bodajże w 1990 r., wspominając Żydów mordowanych na polskiej ziemi, powiedział:

„Mordercy czynili to na naszej ziemi – może po to, by ją zhańbić. Nie można zhańbić ziemi śmiercią niewinnych ofiar. Przez taką śmierć, ziemia staje się świętą relikwią”. Ale dla Redaktorów Biblii Tysiąclecia owe ofiary, to wciąż „bezpłodny Izrael”.

Inny przykład: św. Paweł, w Liście do Rzymian pisze, że kiedy wejdzie do Kościoła pełnia pogan, „cały Izrael będzie zbawiony.” Ale w Biblii Tysiąclecia znajdziemy w tym miejscu tytuł akapitu: „Całkowite nawrócenie Żydów”. Redaktorzy Biblii Tysiąclecia wiedzą lepiej od św. Pawła.

Tego rodzaju narzut interpretacyjny został ukształtowany przez Ojców Kościoła. Dziś problem polega na tym, żeby naprawić błędy, żeby zmienić sposób myślenia, żebyśmy się nawrócili, do czego wzywał św. Jan Chrzciciel. Tymczasem my mówimy wciąż o nawróceniu Żydów. To my mamy się nawrócić, uznać świętość „korzenia”. Ale do tego potrzebne jest większe zdecydowanie ze strony tych, którzy są z urzędu odpowiedzialni za nauczanie Kościoła.”

Rozmowy o żydowskich korzeniach chrześcijaństwa, PAP 25.04.2006.

Napisał Wiedhold dnia 16.11.07

Za: Kronika Novus Ordo

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=1369 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]