- Bibula – pismo niezalezne - https://www.bibula.com -

Wielka Brytania: Chrześcijańskie dzieci coraz częściej mniejszością w katolickich szkołach

Ankieta przeprowadzona w 24 katolickich szkołach podstawowych wykazała, że w niektórych z nich katolickich dzieci jest znacznie mniej niż muzułmańskich.

W prowadzonych przez Kościół katolicki szkołach Anglii i Walii, których jest ponad 2,3 tys., dzieci wyznające katolicyzm stanowią niewiele ponad 73 proc. uczniów. Coraz częściej zdarzają się jednak takie placówki, gdzie te proporcje są odwrócone.

Katolicka szoła podstawowa?

Katolicka szoła podstawowa?

Szkoły w Oldham, Blackburn, Wolverhampton i Birmingham odnotowały ostatnio dramatyczny spadek liczebności katolickich uczniów – donosi katolicki tygodnik „The Tablet”. W jednej ze szkół w Birmingham – im. Męczenników Angielskich w Sparkhill – jedynie 36 spośród 410 uczniów to katolicy. Większość dzieci to muzułmanie.

W szkole Najświętszego Serca w Salford uczy się już tylko siedmioro katolickich dzieci. Z tego powodu diecezja decydowałam się niedawno na wykluczenie tej placówki spod swojej jurysdykcji. Diecezjalna inspekcja, przeprowadzona dwa lata temu wykazała, że taka sytuacja “poważnie wpływa na możliwości szkoły w dostarczeniu tradycyjnej katolickiej edukacji”. Ksiądz kanonik Anthony McBride zauważył, że wygląda na to, że z jakiegoś powodu wielu katolickich rodziców z parafii Najświętszego Serca przestało wspierać szkołę w przeciągu ostatnich kilku lat.

Co jest powodem takiej sytuacji? Oprócz dynamicznego tempa wzrostu imigracji z krajów muzułmańskich i wysokiego przyrostu naturalnego wśród wyznawców Allaha, wina może leżeć także po stronie samych brytyjskich biskupów.

W zeszłym roku, szokując zarówno katolickich rodziców, jak i brytyjski rząd, biskupi zadecydowali, by katolickie szkoły dostosowały się do wymagań muzułmańskich uczniów, wychodząc daleko poza wytyczne ustawy o mniejszościach religijnych. Od tamtego czasu szkoły prowadzone przez Kościół posiadają m.in. specjalne sale do modlitw dla muzułmanów, żydów i hindusów.

FB/Telegraph.co.uk