Biały Dom przygotowuje atak na Iran

Aktualizacja: 2007-10-1 12:00 am

Biały Dom zwrócił się do Kolegium Szefów Sztabów w Pentagonie o przyspieszenie opracowywania planów ewentualnej inwazji na Iran – pisze słynny reporter Seymour Hersch w najnowszym numerze tygodnika “New Yorker”, który ukazał się w niedzielę.

Powołując się na anonimowe źródła rządowe i niezależnych ekspertów, Hersch twierdzi jednak, że o ile dotychczas skupiano się na planach zbombardowania irańskich instalacji nuklearnych, to obecnie “kładzie się nacisk na +chirurgiczne+ ataki na bazy Korpusu Gwardii Rewolucyjnej w Teheranie i gdzie indziej”.

Bazy te – jak uważa wywiad amerykański – są głównym źródłem ataków ekstremistów szyickich na wojska USA w Iraku. Gwardia Rewolucyjna dostarcza szyitom broni i materiałów wybuchowych, co pozwala przedstawić ewentualne działania zbrojne przeciw niej jako akcję antyterrorystyczną.

Senat USA zdecydowaną większością głosów uchwalił niedawno rezolucję o uznaniu Gwardii Rewolucyjnej za organizację terrorystyczną. Komentuje się ją jako sygnał wzrostu poparcia Kongresu dla ewentualnej inwazji Iranu.

Za przesunięciem akcentu z zakładów nuklearnych na Gwardię Rewolucyjną przemawia też – według Herscha – brak w USA szerszego poparcia dla zmasowanego ataku na obiekty nuklearne oraz opinie wywiadu, że Iran dzieli jeszcze co najmniej 5 lat od zbudowania własnej broni atomowej.

Jednak niektórzy eksperci wojskowi, wypowiadający się na ten temat w sobotę w telewizji Fox News, są zdania, że wobec niewielkich szans dyplomatycznego rozwiązania konfliktu z Iranem, zbombardowanie irańskich instalacji atomowych pozostaje jedynym wyjściem.

Według nich USA mają bomby zdolne do zniszczenia podziemnych bunkrów, w których znajdują się te zakłady, co przynajmniej opóźniłoby realizację irańskiego programu.


Za: PAP/MM/Wyroi@wp.pl

| prawy.pl
CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=1226 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]