65 lat temu zapalił się ogień wolności

Aktualizacja: 2009-07-31 10:53 pm

Główne obchody 65. rocznicy Powstania Warszawskiego, które rozpoczęły się wczoraj Mszą św. w intencji poległych powstańców i uroczystym Apelem Poległych, zgromadziły przed pomnikiem Powstania Warszawskiego rzesze mieszkańców miasta. W uroczystej Mszy św., której przewodniczył Prymas Polski ks. kard. Józef Glemp, i Apelu Poległych uczestniczyli m.in. prezydent Lech Kaczyński, premier Donald Tusk, przedstawiciele parlamentu oraz licznie zebrani kombatanci i młodzi mieszkańcy Warszawy.

– Nie sakralizując narodowych rocznic i patriotycznych uroczystości, Polacy powinni o nich pamiętać, szanować i przeżywać je w duchu powagi. Do takiego spokojnego i mądrego przeżywania 65. rocznicy Powstania Warszawskiego zachęcamy i zobowiązujemy się wszyscy, we wszystkie dni rocznicowych obchodów – zaapelował w homilii ks. abp Nycz. – Od Powstania dzieli nas coraz dłuższy czas, ale hołd złożony jego bohaterom jest hołdem nie tylko dla przeszłości – jest hołdem ku przyszłości. Jest hołdem, ponieważ Powstanie to stworzyło moralną podstawę naszej niepodległości. Niepodległości Narodu, jego wolności i wolności jego obywateli. Wolności pewnej swoich racji. Wolności takiej, która też nie uchyla się od zobowiązań – podkreślił z kolei prezydent Lech Kaczyński. Prezydent przypomniał również, iż Powstanie było wynikiem dążenia do wolności i niepodległości. – Moc Powstania Warszawskiego wynika z tego, że była ono wielkim wybuchem polskiego dążenia do wolności. To właśnie determinowało żołnierzy Armii Krajowej i innych organizacji walczących w Powstaniu do niezwykłego heroizmu, bohaterstwa, które było podziwiane nawet przez wrogów – mówił prezydent. Prezes Związku Powstańców Warszawskich gen. Zbigniew Ścibor-Rylski zwrócił uwagę na ilość cierpień ówczesnego młodego pokolenia Warszawy, które dziś najlepiej pamięta i wciąż tak samo przeżywa tamte wydarzenia z Powstania. – Kierujemy nasze myśli do bezmiaru cierpień, jakie były udziałem ówczesnych mieszkańców niezłomnego miasta – podkreślił Ścibor-Rylski. Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Czesław Cywiński podczas Apelu Poległych zwrócił się do marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego o szybkie uchwalenie ustawy w sprawie ustanowienia 1 sierpnia Dniem Pamięci o Powstaniu Warszawskim. Podziękował też prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu za inicjatywę w tej sprawie. – To będzie dzień pamięci nie dla nas, tylko dla przyszłych pokoleń – podkreślił Cywiński. Zebranym pod katedrą polową towarzyszyła wojskowa asysta honorowa i poczty sztandarowe m.in. organizacji powstańczych i kombatanckich. Pod pomnikiem Powstania Warszawskiego zostały złożone wieńce.

Izabela Borańska-Chmielewska

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

  Tags:

  Drukuj Drukuj

   

  ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
  Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=12046 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


  Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


  Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


  UWAGI, KOMENTARZE:

  Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
  Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]