- Bibula – pismo niezalezne - http://www.bibula.com -

Anglia: Policjanci-poganie dostaną wolne w Halloween

Funkcjonariusze z angielskiej i walijskiej policji, wyznawcy Thora, Odyna albo innych pogańskich bogów, będa mogli wziąć wolne w Halloween i w dzień przesilenia letniego – zdecydowało brytyjskie MSW. To odpowiedź na apele wyznawców pogańskich religii, którym praca przeszkadzała w celebrowaniu wiary.

Nie ma oczywiście nic za darmo – wolne dni zostaną funkcjonariuszom odliczone od urlopu. Ale od niedzieli wiccanie i druidzi otrzymali prawo do święcenia swoich dni świętych tak, jak chrześcijanie.

Rozporządzenie brytyjskiego ministerstwa spraw wewnętrznych ucieszyło niektórych policjantów. Policjant z Hertfordshire Andy Pardy, który czci skandynawskich bogów Odyna, Thora i Freię w ubiegłym tygodniu na spotkaniu w ministerstwie apelował o większe uznanie praw pogańskich policjantów.

– Pogaństwo nie polega na typowym dla ruchu New Age przytulaniu się do drzew – tłumaczył Pardy w rozmowie z pismem “Police Reviev”. – To nie tajemnicze, straszne zło, jak się ludziom wydaje, tu nie chodzi o tańce wokół ogniska – argumentował.

Ponadto władze uznały oficjalnie Organizację Policjantów Pogan, która broni praw funkcjonariuszy i ich rodzin. W samej Anglii i Walii jest około 35 tys. praktykujących pogan.

MM/Dz

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]