Prezydent Czech: hasło „Black Lives Matter” jest rasistowskie. Każde życie ma znaczenie

Aktualizacja: 2020-07-3 8:47 pm

Słowa prezydenta Czech Milosza Zemana padły podczas wizyty w rezydencji ambasadora USA w Pradze Stephena Kinga z okazji 244. rocznicy niepodległości Stanów Zjednoczonych.

Zeman skrytykował także tych przywódców, którzy wyrazili solidarność z protestami po śmierci Afroamerykanina George’a Floyda. Uznał, że „nie potrzebuje nowych wielkich braci, którzy będą mu mówić, jakie wartości ma wyznawać”. 11 dni temu Parlament Europejski zdecydowanie poparł kampanię BLM i wezwał unijne kraje do przyjęcia jej celów.

Zeman skrytykował rozruchy uliczne w USA, dewastacje pomników, kradzieże i podpalanie samochodów. Stwierdził również, że i społeczeństwo Czech stoi w obliczu ataków na niezależność obywateli. 7 czerwca w Pradze odbył się – póki co – pokojowy protest pod hasłem „Black Lives Matter”, w którym wzięło udział kilkaset osób. Zdewastowano jednak pomnik Winstona Churchilla, pisząc na cokole, że brytyjski premier z czasów II wojny światowej był rasistą. W innych europejskich krajach sprawy przybrały dramatyczniejszy charakter. Do zamieszek, plądrowania sklepów i walk z policją doszło m.in. w Szwecji, Belgii, Francji i Wielkiej Brytanii.

„Uważam, że hasło Black Lives Matter jest hasłem rasistowskim, ponieważ każde życie ma znaczenie” – stwierdził czeski prezydent. Przed swoim wystąpieniem zaznaczył, że „będzie trochę niegrzeczny i nie tak łagodny jak zwykle”.

Źródło: tvp.info / barrons.com

PR

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=115118 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]